Małopolskie obchody Święta Policji w Zakopanem
29 lipca br. w Zakopanem odbyły się małopolskie obchody Święta Policji. Patronat honorowy nad tegorocznymi obchodami objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie zasłużonym policjantom i pracownikom cywilnym.
W niedzielnych uroczystościach udział wziął Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta wraz z Zastępcami, a także kierownictwo komend miejskich i powiatowych jednostek Policji w Małopolsce. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych a także służb, inspekcji, straży i instytucji współpracujących z Policją. Obchody małopolskiego Święta Policji zaszczycili także reprezentanci Policji węgierskiej, holenderskiej oraz czeskiej. Gospodarzami uroczystości byli Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Leszek Dorula.
Uroczystości rozpoczęły o godz. 11.00 w Kościele Najświętszej Rodziny przy Krupówkach od mszy świętej odprawionej w intencji małopolskiej Policji a koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Damiana Muskusa. W mszy uczestniczyli policjanci i pracownicy cywilni naszego województwa wraz z rodzinami, jak również zaproszeni goście. W kościele była również obecna kompania honorowa Policji, poczty sztandarowe poszczególnych jednostek małopolskiego garnizonu i NSZZ Policjantów oraz Orkiestra Policji z Katowic.
Po zakończeniu nabożeństwa jego uczestnicy przeszli ulicami Zakopanego do miejsca gdzie miał się odbyć uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych oraz awansów na wyższe stopnie policyjne.
Obchody Święta Policji na Placu Niepodległości rozpoczęły się od złożenia meldunku Wojewodzie Małopolskiemu przez dowódcę uroczystości nadkom. Rafała Kanię.
Zebranych powitał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta. W swym przemówieniu odniósł się m.in. do zaangażowania policjantów w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Małopolski dziękując im za rzetelną służbę, a swoim zastępcom podziękował za wsparcie. Podziękował także przedstawicielom podmiotów współpracujących z małopolską Policją.
Następnie rozpoczął się najważniejszy punkt uroczystości - wręczenie odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie pięćdziesięciu sześciu zasłużonym policjantom i pracownikom cywilnym garnizonu małopolskiego. W tym roku w Małopolsce mianowano ogółem: w korpusie oficerów starszych Policji - 40 funkcjonariuszy, w korpusie oficerów młodszych Policji - 119 funkcjonariuszy, w korpusie aspirantów Policji - 858 funkcjonariuszy, w korpusie podoficerów Policji - 1126 funkcjonariuszy, a w korpusie szeregowych Policji – 62 funkcjonariuszy.
Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczono 10 osób, srebrnym - 57 i brązowym - 22. Ponadto Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji uhonorowano 1 osobę a brązowym 2 osoby, w tym Starostę Suskiego Józefa Bałosa, któremu odznaczenie wręczył podczas dzisiejszej uroczystości Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.
Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego Grzegorz Gubała wręczył Wojewodzie Małopolskiemu i Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie odznaki honorowe od Zarządu NSZZ Policjantów.
Następnie głos zabrał Wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik, który odczytał list od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, po czym również ze swej strony złożył życzenia i gratulacje dla małopolskich policjantów. Na ręce nadinsp. Krzysztofa Pobuty przekazał symboliczny medal Wojewody Małopolskiego przygotowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Paweł Dzierżak, odczytał list od Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego a Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Sławomir Litwin odczytał list Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Do życzeń dołączyli także w kolejnych przemówieniach Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Leszek Dorula.
Po przemówieniach delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem Grunwaldzkim.
Apel uświetniła defilada policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz występ orkiestry reprezentacyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W apelu uczestniczył także Zespół Bojowy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, któryw tym roku obchodzi 40-lecie działalności.
Obchody wojewódzkiego Święta Policji cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Zakopanego, jak i turystów, którzy licznie przybyli na tą uroczystość. Goście mieli okazję odwiedzić „miasteczko policyjne” z ekspozycjami, sprzętem policyjnym oraz otrzymać materiały profilaktyczno-edukacyjne.
(KWP w Krakowie / kp)
Więcej zdjęć: