Funkcjonariusz z komendy w Mielcu najlepszym "Policjantem Ruchu Drogowego 2018"

Data publikacji: 30.06.2018

Sierżant sztabowy Marcin Opałacz z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu okazał się najlepszym "Policjantem Ruchu Drogowego 2018". O ten tytuł przez dwa dni walczyło 22 funkcjonariuszy z wydziałów ruchu drogowego, którzy rywalizowali w sześciu konkurencjach.

Podkarpacki finał ogólnopolskiego konkursu "Policjant Ruchu Drogowego 2018" odbywał się dwuetapowo. W rywalizacji brało udział 22 policjantów wydziałów ruchu drogowego reprezentujących każdą komendę miejską i powiatową policji na Podkarpaciu oraz komendę wojewódzką.

W czwartek, w pierwszym etapie eliminacji funkcjonariusze rozwiązywali test ze znajomości przepisów, a następnie na terenie Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu strzelali z broni służbowej i pod okiem jurorów prezentowali swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Druga część konkursu odbyła się w Łańcucie. Pierwszą konkurencję rozegrano na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 oraz drogi wojewódzkiej nr 881 policjanci sprawdzali się podczas kierowania ruchem. W tej konkurencji wiele zależało od zachowania kierowców i ich reakcji na wydawane przez policjanta sygnały.

Kolejna próba została rozegrana na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Była to jazda sprawnościowa służbowym motocyklem po torze przeszkód. Zadaniem policjantów było pokonanie toru w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą liczbą błędów i to właśnie ta konkurencja okazała się najtrudniejsza dla uczestników.

Następnie uczestnicy konkursu przesiedli się do radiowozu. Na pokrywie silnika samochodu umieszczony był talerz z piłką tenisową. W tej konkurencji liczyła się przede wszystkim precyzja prowadzenia pojazdu służbowego. Dodatkowo policjant musiał zatrzymać pojazd, wysiąść z niego, przebiec określony dystans, po czym kontynuował pokonywanie toru przeszkód.

Najlepszym policjantem okazał się sierż. sztab. Marcin Opałacz z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Drugie miejsce zajął sierż. sztab. Sławomir Godzisz z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, a trzecie st. sierż. Arkadiusz Żurek z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

Puchary wręczył zwycięzcom Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryk Moskwa. Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu, a także przez Krajowe Centrum BRD.

Wojewódzki finał konkursu "Policjant Ruchu Drogowego 2018" swoim patronatem objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Burmistrz Miasta Łańcuta.

Sierż. sztab. Marcin Opałacz i sierż. sztab. Sławomir Godzisz reprezentować będą podkarpacką Policję w krajowym finale konkursu, który odbędzie się we wrześniu.

(KWP w Rzeszowie / wsz)