Lubuscy dzielnicowi walczyli o prymat najlepszego

Data publikacji: 28.06.2018

Kto najlepszym policjantem pierwszego kontaktu w województwie lubuskim? W czwartek /28 czerwca/ poznaliśmy odpowiedź na to pytanie. Najlepsi dzielnicowi regionu zostali wyłonieni w konkursie „Dzielnicowy Roku” i będą reprezentować nasze województwo na szczeblu centralnym. Jednak bez względu na przyszłe rozstrzygnięcia wiemy, że Lubuszanie mogą liczyć na wysokie kompetencje i poziom empatii naszych dzielnicowych.

W czerwcu 2016 roku ruszył program „Dzielnicowy bliżej nas” który akcentuje na jeszcze większą aktywność dzielnicowych wśród lokalnej społeczności. Ich codzienna służba oparta jest na rozwiązywaniu rozmaitych spraw. Ich przekrojowość i interdyscyplinarność sprawia, że dzielnicowy to policjant, który posiada wiedzę w każdej dziedzinie. W zależności od przedstawionej przez społeczeństwo problematyki, musi ją odpowiednio zakwalifikować i sprawić, że sprawa zostanie podjęta i skutecznie poprowadzona. To zazwyczaj tzw. „ludzkie sprawy”, które stanowią prozę życia, a które właśnie dzielnicowym przypadają w pierwszej kolejności do realizacji. Oprócz wielu zagadnień prawnych, w wielu momentach dochodzą różnego rodzaju konflikty społeczne pełne emocji, gdzie dzielnicowy jako mediator musi dysponować odpowiednim poziomem empatii, tłumacząc stronom właściwe stanowisko. Stąd w egzaminacyjnych symulacjach znalazło się wiele zagadnień dotyczących komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, tworzenia atmosfery życzliwości i pomocy, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, czy wskazywania optymalnych rozwiązań etc. Test wiedzy zawierał pytania dotyczące profilaktyki społecznej, zapobiegania przemocy w rodzinie, w tym znaną procedurę „Niebieskie Karty”, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej i demoralizacji nieletnich. Dzielnicowi w ostatnim etapie demonstrowali swe umiejętności i wiedzę dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy.

W tym roku tytuł „Dzielnicowego Roku” zdobył policjant z Komendy Poiwiatowej Policji w Żaganiu, asp. szt. Grzegorz Pawęska. Drugie miejsce zdobył asp. szt. Adam Tomaśko (KPP w Słubicach), a trzecie miejsce st. sierż. Filip Szyfer (KMP w Gorzowie Wlkp.). Najlepszym kierownikiem rewiru dzielnicowych okazał się asp. szt. Maciej Chalecki (KMP w Zielonej Górze). Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc będą reprezentować Lubuską Policję na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się w Szkole Policji w Katowicach w październiku.

Patronat medialny na eliminacjami wojewódzkimi objęła w tym roku TVP3 Gorzów Wlkp. oraz Radio Zachód.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

foto/video: sierż. szt. Maciej Kimet

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.38 MB)