ODSZEDŁ NA WIECZNĄ SŁUŻBĘ. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Data publikacji: 27.06.2018

27 czerwca 2018 roku pożegnaliśmy naszego Kolegę, śp. asp. szt. Adama Pawlaka, policjanta pełniącego obowiązki Dowódcy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gorzowie Wlkp. To ogromna strata dla rodziny oraz całego środowiska policyjnego dla którego pozostanie ikoną. Wspaniałemu człowiekowi, który odszedł przedwcześnie, żyjąc dla innych, nie dla siebie, swój hołd oddało dziś wielu.

W środę w ogromnym smutku, pogrążeni w żałobie, towarzyszyliśmy w ostatniej drodze naszemu zmarłemu Koledze, asp. szt. Adamowi Pawlakowi – wybitnemu policjantowi z krwi i kości, pełniącemu obowiązki Dowódcy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gorzowie Wlkp., współtwórcy gorzowskich struktur antyterrorystycznych, odznaczonemu srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, przyznanym przez Prezydenta RP, ale przede wszystkim wspaniałemu człowiekowi. Pozostawił pogrążoną w smutku rodzinę, bliskich, przyjaciół i kolegów, którzy licznie uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych. Te rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. w Gorzowie Wlkp. odprawiana przez Kapelana Lubuskiej Policji Księdza Kanonika Jerzego Piaseckiego. Podczas uroczystości głos zabrali pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz, Dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP podinsp. Dariusz Zięba oraz Dowódca SPAP KWP w Gorzowie Wlkp. podinsp. Krzysztof Janiszewski. Każdy z tych oficerów podkreślał wyjątkowość asp. sztab. Adama Pawlaka, którego wkład w Polską Policję doceniali policjanci z całego kraju. To Dowódca, który zwykł powtarzać za mną, a nie naprzód. Żył dla innych, nie dla siebie. Jego ciało zostało pochowane w „Alei Zasłużonych” na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wlkp.

Asp. szt. Adam Pawlak był policjantem najwyższej próby, bezgranicznie oddanym, pełnym poświęceń, dyspozycyjnym i zaangażowanym. Nigdy nie oglądał się za siebie. Często ryzykował własne zdrowie i życie, by doskonale realizować zadania. Te stawiane przed nim wiązały się ze zwalczaniem najbardziej niebezpiecznych grup przestępczych. Dlatego istniała konieczność, aby w roli tej obsadzać profesjonalistów. Takich jak On. Wykonywał je niezwykle kompetentnie i skutecznie. Dzięki temu wielu Lubuszan mogło spać spokojnie i czuć się bezpiecznie.

Był wzorem i nauczycielem dla młodych policjantów - antyterrorystów. Swoje doświadczenie i ponadprzeciętne umiejętności wykorzystywał podczas zatrzymywania najgroźniejszych przestępców. Policja straciła doskonałego fachowca, oddanego przyjaciela i kolegę. Człowieka z pasją, który realizował się jako policjant, a także piłkarz, działacz i trener. Gołębie serce, które posiadał przestało już bić, ale nauka płynąca z Jego dorobku na trwale została przyswojona przez nas wszystkich i nie zostanie zaprzepaszczona. Bo to prawdziwy dar, aby potrafić niezwykle skutecznie walczyć ze złem jakie nas otacza, a jednocześnie być dobrym człowiekiem. Stąd tak wielu swą obecnością w ostatnim pożegnaniu chciało oddać hołd i podziękować Adamowi za to, co robił i kim był.

Żegnaj Przyjacielu. Nigdy o Tobie nie zapomnimy !


 

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko.”

ks. Jan Twardowski

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

fot. sierż. sztab. Grzegorz Jaroszewicz

sierż. sztab. Maciej Kimet