KAMERALNE LATO - część industry

Data publikacji: 26.06.2018

KAMERALNE LATO wkracza w drugą dekadę z dużymi ambicjami. Już nie tylko uczyć, jak się kręci filmy, wychodzić z ambitnym kinem do szerokiej widowni, ale również integrować branżę filmową, oferować wsparcie przede wszystkim młodym filmowcom – to cele organizatorów tegorocznej edycji. Stąd w programie część industry odbywająca się w sobotę 7 lipca w ramach AKADEMII ZAWODOWCÓW.

– Chcemy, żeby radomski festiwal był dla młodych twórców nie tylko okazją do pokazania swoich filmów i spotkań z publicznością - mówi Ada Bogdziewicz z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Mazovia Warsaw Film Commission, dyrektor artystyczny festiwalu. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się filmowcy przed debiutem. Scenarzyści nie znają osobiście reżyserów ani producentów i nie wiedzą, w jaki sposób mogą do nich skutecznie dotrzeć. Reżyserzy nie znają młodych, zdolnych scenarzystów, w związku z czym są zmuszeni pisać scenariusze sami. Pytanie – w jaki sposób mają wtedy funkcjonować w zawodzie, skoro przygotowania do debiutu przeciągają się często w długie lata? I wreszcie pytanie kluczowe: jak wybrać producenta, który z jednej strony nie boi się pracy z młodymi reżyserami, a z drugiej – będzie producentem zaangażowanym, kreatywnym i wspierającym?

By odpowiedzieć na te pytania, organizatorzy zaplanowali serię spotkań i paneli. Wszystkie odbędą się w sobotę 7 lipca w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu:

godz. 14-15 - „Jak dotrwać do debiutu, czyli o konkursach dla młodych filmowców”, panel z przedstawicielami konkursów skierowanych do młodych twórców - m.in. KTR Young Creatives, Papaya Young Directors, 48 Hour Film Project i Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego SCRIPT WARS,

godz. 15.30-16.15 - „Małe filmy na wielkim ekranie”, panel z Zofią Horszczaruk, agentem sprzedaży i Justyną Koronkiewicz, agentem sprzedaży i dystrybutorem kinowym filmów krótkometrażowych,

godz. 16.30-17.30 - „Z kim debiutować?”, panel z producentami: Krzysztofem Szpetmańskim (m.in. „Najlepszy”, „Mistrz świata”), Kubą Kosmą (m.in. „Serce miłości”, „Obce niebo”, „Najmro”), Anną Wydrą (m.in. „Komunia”, „Ayka”, „Niemy”, „Zud”, „Królik po berlińsku”),

godz. 17.45-18.30 - pitchingi scenariuszy, które znalazły się w finale i półfinale SCRIPT WARS - Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego.

Wydarzeniami dedykowanymi i filmowcom, i festiwalowej publiczności, są wykłady otwarte jurorów Konkursu Głównego, czyli AKADEMIA ZAWODOWCÓW. Autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak opowie o specyfice pracy na planie filmu fabularnego (5 lipca). Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora (6 lipca). Joanna Kos-Krauze podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym (7 lipca). Wszystkie spotkania odbędą się w ELEKTROWNI.

Festiwalowi goście będą mieli również okazję zwiedzić najciekawsze filmowe lokacje w Radomiu. Na wizytę studyjną zabiorą ich przewodnicy ze Stowarzyszenia DROGA MLECZNA. Celem jest zainspirowanie twórców do powrotu do Radomia ze swoimi przyszłymi projektami filmowymi.

Pełny program imprezy można sprawdzić na stronie: https://kameralnelato.pl/program-2018.

KAMERALNE LATO potrwa w tym roku od 1 do 7 lipca. Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Mazowieckiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Działania międzynarodowe realizowane są przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych projektu: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON. Oficjalny hotel festiwalowy to NIHIL NOVI.

Więcej informacji: www.kameralnelato.pl.