II Zawody Sprawnościowe OPP w Katowicach

Data publikacji: 13.06.2018

W katowickim oddziale prewencji policji zakończyły się drugie zawody sprawnościowe o puchar Dowódcy OPP w Katowicach. Do rywalizacji stanęło 42 policjantów podzielonych na siedem drużyn, reprezentujących każdą z kompanii jednostki. Zawody miały na celu podnoszenie sprawności fizycznej mundurowych oraz kształtowanie współpracy zespołowej w duchu sportowej rywalizacji. Finał zawodów odbył się wczoraj, na zbiorniku wodnym Sosina.

Wczoraj zakończyła się rywalizacja sportowa w II Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. W szranki stanęło siedem 6 osobowych drużyn, reprezentujących pododdziały z katowickiego oddziału prewencji policji. Są to drugie tego rodzaju zmagania z zakresu sprawności fizycznej ogólnej i umiejętności współpracy zespołowej. Każda z drużyn składała się z 6 policjantów. Kapitanem drużyny był mundurowy zajmujący etatowe stanowisko dowódcy drużyny lub dowódcy plutonu.

Pierwszy dzień rywalizacji odbywał się na hali sportowej katowickiego oddziału i na placu alarmowym jednostki. Policjanci rywalizowali między sobą w 4 konkurencjach: wskokach na matę z wejściem po linie, treningu na „stacjach”, biegu po kopercie i obsłudze broni oraz przeciąganiu 17-tonowego miotacza wody. Dyscypliny te były bardzo trudne i wyczerpujące. Pierwsza konkurencja wymagała od drużyny wykonania 20 wskoków na matę o wysokości 60 cm, następnie bieg z przewrotem, wejście po linie i zejście, dobieg do strefy zmian. Liczył się czas całej drużyny.

W drugiej konkurencji zawodnicy musieli wykazać się tężyzną fizyczną. Polegała na pokonaniu przez każdego zawodnika 6 stacji: podciąganie na drążku (10 razy), żołnierskie wyciskanie 30 kg sztangi z klatki piersiowej (20 razy), martwy ciąg z ciężarem 50 kg (20 razy), wyciskanie 30 kg sztangi z ziemi nad głowę (20 razy), martwy ciąg z ciężarem 50 kg (20 razy) oraz ponownie żołnierskie wyciskanie 30 kg sztangi z klatki piersiowej (20 razy). Dopiero gdy zawodnik skończył wykonywać dane ćwiczenie, mógł przystąpić do kolejnego.

Trzecia konkurencja polegała na 3-krotnym pokonaniu slalomem koperty o wymiarach 10 m x 6 m, a następnie rozłożeniu i złożeniu broni służbowej. W ostatniej konkurencji policjanci mieli za zadanie przeciągnąć 17-tonowy pojazd. Rozpoczynała się ona biegiem w umundurowaniu ćwiczebnym, następnie zawodnicy wewnątrz służbowego mercedesa sprintera zakładali pełny sprzęt ochronny (PZ) i przebiegali w miejsce, gdzie czekał na nich miotacz wody. Policjanci musieli go przeciągnąć przez 50 metrów. Wygrywała drużyna, która wykonała to zadanie najszybciej.

Po pierwszym dniu zawodów prowadzenie w rywalizacji objęła drużyna reprezentująca kompanię wzmocnienia, wyprzedzając o jeden punkt kompanię prewencji I. Jeszcze ciekawiej przedstawiał się drugi dzień rywalizacji. Odbywał się on wczoraj, na zbiorniku wodnym „Sosina” w Jaworznie. Pobyt na akwenie obejmował trzy konkurencje. Bieg po torze przeszkód, przeciąganie liny oraz slalom łodzią.

Po starcie, cała drużyna biegła wyznaczoną trasą prowadzącą pod mostkiem nad rowem z wodą. Policjanci pokonywali wyznaczony odcinek w jeziorze z obciążeniem, czołgali się pod dwoma samochodami terenowymi, po czym pokonywali w wodzie zalany "komin", symulujący przeprawę przez kanał burzowy, przetaczali po piasku opony ciężarówki, by na koniec znów wskoczyć do wody i ratować tonącego. W tym wypadku był to ważący około 40 kilogramów manekin. 

Druga w tym dniu rywalizacja polegała na zespołowym przeciąganiu liny i przeciągnięciu drużyny przeciwnej na swoją stronę. Ambicja i chęć walki o najlepszą lokatę wywołały wiele emocji. Ostatnia konkurencja polegała na pokonaniu przez całą drużynę prowadzącego do pomostu odcinka 200 metrów, założeniu kamizelek ratunkowych i przepłynięciu slalomem 100 metrów łodzią ratunkową między bojami. Powrót 200-metrowym odcinkiem do mety kończył zawody sprawnościowe.

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji, zwycięstwo w II Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach odniosła kompania prewencji I, wyprzedzając tylko o 2 pkt. kompanię wzmocnienia. Miejsce III zajęła drużyna kompanii prewencji VI.

Na zakończenie zawodów kierownictwo jednostki złożyło wszystkim uczestnikom II Zawodów Sprawnościowych OPP wyrazy uznania i szacunku za sportową postawę. Podkreślono, iż bez względu na zajęte miejsca, każdy z osobna zasługuje na wyróżnienie. Podziękowania zostały przekazane również dla wszystkich, którzy przyczynili się i pomagali w organizacji.

Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Katowicach insp. Rafał Stanek w asyście zastępcy dowódcy  mł. insp. Artura Maliszewskiego wręczył zwycięskiej drużynie puchar i drobne upominki. Pozostałe drużyny wyróżnione zostały okolicznościowymi dyplomami.


​Zwycięzcom gratulujemy!

(KWP w Katowicach / kp)