Nagrodzeni bohaterowie

Data publikacji: 21.05.2010

"Jestem dumny, że Policja we Wrocławiu ma w swoich szeregach tak odważnych funkcjonariuszy, gratuluję wam i waszym rodzinom" powiedział insp. Zbigniew Maciejewski - Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, podczas uroczystego spotkania z dwoma policjantami Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego wrocławskiej komendy miejskiej, którzy narażając własne życie uratowali tonącą w Odrze kobietę.

Do zdarzenia doszło 9 maja 2010 roku około godz. 23.10. Funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego zostali poinformowani przez dyżurnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu o osobie, która wpadła do wody w okolicach jednego z mostów. Po przybyciu na miejsce policjanci zauważyli niesione nurtem rzeki ciało. Prąd wody znosił osobę spod mostu Piaskowego w kierunku mostu Młyńskiego a następnie w stronę młyna. Policjanci rozpoczęli bezpośrednią akcję ratunkową - dwóch funkcjonariuszy wskoczyło do wody. W trakcie akcji silny nurt wciągnął jednego z policjantów wraz z ratowaną osobą pod wodę i skierował ich w stronę młyna, jednak funkcjonariusz zdołał wypłynąć wraz z ofiarą na powierzchnię. Dzięki szybkiej interwencji drugiego znajdującego się w wodzie policjanta wszyscy znaleźli się na brzegu. W trakcie trwania akcji dwóch innych policjantów zapewniało ratującym niezbędną asekurację. Niedoszłym topielcem okazała się kobieta, której pierwszej pomocy przedmedycznej udzieliło przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe. Kobieta w stanie ciężkim została przewieziona do jednego ze szpitali. Pomoc przedmedyczna, z uwagi na mocne wychłodzenie organizmu, udzielona została także jednemu z policjantów.

20 maja 2010 roku obaj funkcjonariusze oprócz gratulacji Komendanta insp. Zbigniewa Maciejewskiego, otrzymali nagrody finansowe. Dodatkowo złożony został wniosek o przyznanie obu bohaterom odznaczenia "Krzyża Zasługi za Dzielność".

Odznaczenie nadaje Prezydent RP na wniosek Komendanta Głównego Policji.

(Źródło: KWP Wrocław)