Antyterroryści z całego kraju ćwiczą w Kielcach

Data publikacji: 05.06.2018

Dziś w Kielcach rozpoczęto czterodniowe szkolenie, w którym bierze udział przeszło 70 antyterrorystów z terenu całego kraju, strażacy, a także żołnierze. Wszystko w celu doskonalenia umiejętności działań bojowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wspierania działań ratowniczych.

Kielecki Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji już po raz kolejny zorganizował kilkudniowe ćwiczenia, których celem przede wszystkim jest zgrywanie różnych pododdziałów, dając alternatywę na różne ewentualności działań, które mogą przytrafić się w życiu. Udział w nich bierze ponad 70 osób. Są to policyjni antyterroryści z całej Polski, strażacy z kieleckiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, a także żołnierze z krakowskiego 16 batalionu powietrznodesantowego.

Uczestnicy rozpoczęli szkolenie od wspólnej odprawy, na której szczegółowo omówiono wszystkie jego elementy.  Dokładnie przedstawiono wszystkie zasady bezpieczeństwa, a także udzielono szczegółowego instruktarzu. Później przy użyciu policyjnego śmigłowca Mi-8 każdy ćwiczył zjazd na linie osobistej z różnych wysokości, a następnie zjazd na linie desantowej tzw. szybkiej.

Inicjatorem rozpoczętego dziś szkolenia są antyterroryści z Kielc, którzy w ramach ćwiczeń zaplanowali szereg sytuacji wymagających sprawdzenia różnych scenariuszy wspólnych akcji. W kolejnych dniach uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności na różnych obiektach i w różnym terenie. Całość zaplanowanych działań związana jest z ćwiczeniami wyskościowo-bojowymi.  Szkolenie zostało przygotowane zarówno pod względem wykonywanych przez antyterrorystów zadań, jak i właściwego zabezpieczenia. W miejscach ćwiczeń są m.in. ratownicy medyczni Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz zastęp straży pożarnej.

Opr. MT
Źródło: KWP Kielce