Świętokrzyscy policjanci nadawcami w aplikacji BLISKO

Data publikacji: 01.06.2018

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego szybko i skutecznie mogą już otrzymywać powiadomienia o utrudnieniach na drogach krajowych i wojewódzkich, informacje o planowanych objazdach, czy prowadzonych poszukiwaniach za osobami zaginionymi. Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach dołączyła bowiem do ogólnopolskiego systemu SISMS, z którego korzysta blisko pół tysiąca polskich miast i gmin. Do systemu należy aplikacja BLISKO, której podstawową funkcją jest umożliwienie nadawcom powiadamiania ludności za pomocą telefonu. Świętokrzyscy policjanci od ponad dwóch tygodni wysyłają komunikaty za jej pośrednictwem.

Aplikacja BLISKO została stworzona po to, aby mieszkańcy mogli na bieżąco otrzymywać lokalne informacje od nadawców, takich jak urzędy gmin i miast, dostawcy prądu, wody czy internetu, bibliotek, domów kultury, lokalnych klubów sportowych, służb porządkowych np. straży pożarnej i innych podmiotów, których podstawą działalności jest użyteczność publiczna. Do grona tych nadawców, jako kolejny garnizon w kraju,  dołączyła również Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.

Podstawową funkcją aplikacji jest umożliwienie służbom administracyjnym masowe powiadamianie ludności w szybki i skuteczny sposób. Wysyłane wiadomości trafiają wprost na telefony mieszkańców. Każdy może sam wybrać serwis, z którego chce skorzystać. Aplikacja powiadamia o nadejściu wiadomości tak jak w SMS. Komunikaty często są ze zdjęciami, wideo, audio, PDF lub z oznaczeniem na mapie.

Świętokrzyscy policjanci od ponad dwóch tygodni wysyłają już komunikaty. Nasi odbiorcy mogą liczyć na informacje dotyczące np. utrudnień na drogach krajowych i wojewódzkich, prowadzonych poszukiwaniach za osobami zaginionymi, czy komunikaty dla seniorów, ostrzegające ich przed zagrożeniami takimi jak np. oszustwa.

Aplikacja jest bezpłatna, większość użytkowników smartfonów może ją pobrać z oficjalnych sklepów dystrybucyjnych  Google Play (system Android) lub AppStore (system iOS) oraz Windows Store (system Windows Phone). Po zainstalowaniu należy wpisać swoją miejscowość, wybrać interesującego nas nadawcę (nadawców), a następnie zaznaczyć, z jakich serwisów będą mogli przesłać do nas informacje.

Opr. MT

Źródło: KWP w Kielcach