Wyjeżdżasz za granicę? Bądź czujny - nie stań się ofiarą handlu ludźmi

Data publikacji: 30.05.2018

Wakacje to doskonała okazja do wyjazdów poza granice Polski. Cel może być różny: zwiedzanie, spotkania rodzinne, czy też sezonowa praca. Bez względu na to jaki jest powód wyjazdu, pamiętaj żeby zawsze zachować czujność. O tym jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi, przypominali funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej podczas spotkania z młodymi ludźmi.

Już od dwunastu lat policjanci powiatu krośnieńskiego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, podejmują rozmowy z młodymi ludźmi na temat zapobiegania handlowi ludźmi. Poprzez organizowanie spotkań profilaktycznych, a także uczestnictwo w festynach docierają do szerokiego grona odbiorców, informując o procederze, jakim jest handel ludźmi. Pamiętajmy, że ofiarą handlu może stać się każdy. Bez względu na wiek, czy też pochodzenie. Młode osoby, często zapominają o tym, uważając, że mają dużą wiedzę na ten temat i ich taka sytuacja na pewno nie spotka. Ich sposób myślenia zmienia się jednak w trakcie rozmów z funkcjonariuszami. Dowiadują się bowiem, że pod podjęciem handlu ludźmi kryją się wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, a środkiem do osiągnięcia celu jest między innymi stosowanie przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej, gróźb, różnych form zastraszania. Osoby wykorzystywane są między innymi do seks-biznesu, nielegalnej adopcji, żebractwa, pornografii dziecięcej, handlu organami, czy przymusowej niewolniczej pracy.

Mundurowi poprzez fragmenty filmów pokazują sposób myślenia ofiar, uświadamiając jednocześnie jak działają sprawcy i jak trudno jest uwolnić ofiarę handlu ludźmi. Ponadto informują także o zagrożeniach związanych z poszukiwaniem pracy za granicą, a także udzielają cennych wskazówek, dzięki którym młodzież może zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Ostatnie takie spotkanie zorganizowane przez asp. szt. Mariusza Matuszewskiego z krośnieńskiej komendy wspólnie z koordynatorem ds. zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. SG Małgorzatą Maciejewską , odbyło się we wtorek (28 maja) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim.

Więcej na temat handlu ludźmi można znaleźć na stronach internetowych :

Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi www.kcik.pl, www.handelludzmi.eu infolinia dla ofiar oraz poradnictwo przedwyjazdowe nr tel.: 22 628 0120.

LaStrada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, www.strada.org.pl, telefon zaufania: 22 628 99 99.

 

asp. szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim