Elita lubuskiej drogówki walczyła o miano najlepszego

Data publikacji: 30.05.2018

Lubuscy Policjanci odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze rywalizowali o tytuł najlepszego. W Zielonej Górze w turnieju, który patronatem objął Wojewoda Lubuski, wzięło udział 14 funkcjonariuszy drogówki z komend miejskich i powiatowych. Po zaciekłej walce wyłoniono zwycięzcę, który wraz ze zdobywcą drugiego miejsca będzie reprezentował Lubuską Policję na finale ogólnopolskim.

Policjanci ruchu drogowego odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennym zapewnianiu bezpieczeństwa. Swoim nadzorem obejmują oni porządek na wszelkiego rodzaju drogach i ciągach komunikacyjnych. Mundurowi w białych czapkach podczas codziennej służby przeprowadzają kontrole drogowe sprawdzając trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów, kierują ruchem, obsługują zdarzenia drogowe, a także zabezpieczają imprezy masowe. Na drogach są po to, aby pomagać podróżnym ale także by temperować niebezpieczne zachowania i eliminować piratów drogowych. Aby policjanci drogówki w swoich działaniach byli skuteczni i profesjonalni niezbędne są szkolenia specjalistyczne, a także konkursy i turnieje, podczas których mundurowi mają możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami.

Właśnie taki turniej odbył się we wtorek (29 maja) w Zielonej Górze, a patronat nad nim objął Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Policjanci drogówki mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe oraz zmierzyć się z kolegami z innych jednostek powiatowych i miejskich. W Zielonej Górze odbyły się eliminacje wojewódzkie turnieju „Policjant Ruchu Drogowego 2018”, w którym udział wzięło czternastu najlepszych policjantów drogówki z całego garnizonu lubuskiego. W najstarszym organizowanym konkursie dla policjantów, mundurowi musieli sprawdzić się w kilku konkurencjach. Na początku rywalizowali na strzelnicy oraz wykazywali się umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kolejnym punktem zmagań było kierowanie ruchem na jednym z zielonogórskich skrzyżowań. Była to zdecydowanie najciekawsza konkurencja, gdyż policjanci musieli wykazać się ogromnym skupieniem i precyzją podczas wydawania poleceń kierowcom. W tym wszystkim utrudniała im pracę wysoka temperatura oraz wzmożony ruch pojazdów. Po zmaganiach na skrzyżowaniu, policjanci przenieśli się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze, gdzie rozwiązywali test wiedzy z zakresu ruchu drogowego oraz zmagali się na specjalnym torze manewrowym. Ten musieli pokonać policyjnym motocyklem i radiowozem w jak najkrótszym czasie, pamiętając przy tym, aby zmieścić się między ustawionymi pachołkami.

Po wszystkich konkurencjach przyszedł czas na podsumowanie zawodów. Podobnie jak w roku poprzednim najlepszym okazał się st. sierż. Łukasz Zalewski z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie. Drugi był st. post. Paweł Alchimowicz z KMP w Zielonej Górze, a trzeci st. post. Grzegorz Wiśniewski z KPP w Słubicach. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w eliminacjach wojewódzkich reprezentować będą lubuski garnizon w finale ogólnopolskim, który odbędzie się jesienią w Krakowie.

 

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.59 MB)