Lubuska Policja zabezpieczała wizytę Prezydenta RP

Data publikacji: 28.05.2018

Zapewnienie bezpieczeństwa Prezydentowi RP podczas wizyty w Zielonej Górze było głównym zadaniem lubuskich policjantów. Po raz kolejny służby wykazały się pełnym profesjonalizmem. Dzięki doskonałej współpracy policjantów z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa, wizyta najważniejszej osoby w kraju przebiegła bez zakłóceń.

Blisko 200 lubuskich policjantów zaangażowanych było w zabezpieczenie wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który odwiedził południową część regionu, aby oddać hołd uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku. Bohaterowie tamtych czasów otrzymali odznaczenia państwowe. Przygotowanie i organizacja działań sztabowych zaczęły się dużo wcześniej, niż w dniu samej wizyty. To przede wszystkim współpraca z Kancelarią Prezydenta oraz Służbą Ochrony Państwa. Na potrzeby tego wydarzenia zarządzono centrum operacyjne, które pośredniczyło w przekazywaniu i koordynowaniu informacji. Rola dowódcza przypadła Komendantowi Miejskiemu Policji w Zielonej Górze, mł. insp. Jarosławowi Tchorowskiemu. Na miejscu czynności koordynował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Krzysztof Sidorowicz. Istotnym elementem w zabezpieczeniu tej wizyty było dokładne sprawdzenie osób wchodzących do centralnych stref, dopilnowanie, aby nikt z osób postronnych nie dostał się w to miejsce bez specjalnych przepustek oraz bezpieczne przeprowadzenie eskorty policyjnej na lotnisko w Babimoście.

Przedsięwzięcie to było realizowane w ramach podoperacji policyjnej i miało sprowadzać się do jednego- sprawić, aby kilkugodzinny pobyt głowy państwa przebiegł bez zakłóceń i wydarzeń nadzwyczajnych. Ale możliwe to było dzięki wykorzystaniu wiedzy, umiejętności i doświadczenia policjantów wielu komórek, w tym:


- sztabu policji;

- ruchu drogowego;

- sekcji antyterrorystycznej;

- grup rozpoznania minersko – pirotechnicznego;

- oddziałów prewencji;

- konwojowego;

- kryminalnych i procesowych;

- prewencji.


Mobilizacja policyjnych sił przy jednoczesnej koordynacji działań sprawiły, że lubuska policja skutecznie wywiązała się z tego odpowiedzialnego zadania, w efekcie czego możemy powiedzieć, że wizyta Prezydenta RP przebiegła bezpiecznie.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.52 MB)