Zawody policyjnych ratowników za nami

Data publikacji: 11.05.2018

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się Wojewódzkie Eliminacje do VI Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Najlepsza okazała się drużyna z częstochowskiego samodzielnego pododdziału prewencji policji. Drugie miejsce zajęli mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Zawierciu, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Nagrody dla najlepszym policyjnym ratownikom wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak.

Do rywalizacji w zawodach zorganizowanych przez Wydział Doboru i Szkolenia komendy wojewódzkiej w Katowicach przystąpili policjanci reprezentujący jednostki miejskie i powiatowe śląskiego garnizonu, Oddział Prewencji Policji w Katowicach, Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz Komisariat Autostradowy Policji w Gliwicach.

Stróże prawa biorący udział w eliminacjach w pierwszej kolejności przystąpili do testu, który sprawdzał ich poziom wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Następnie, dwuosobowe patrole zmierzyły się z zadaniem praktycznym, polegającym na udzieleniu pierwszej pomocy osobom, które ucierpiały wskutek wypadku drogowego. Nad prawidłowością realizacji poszczególnych konkurencji czuwała komisja, w skład której wchodzili ratownicy medyczni z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce – policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie w składzie: 

sierż. szt. Robert Kubarski oraz sierż. szt. Marek Sznober

II miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zawierciu w składzie:

st. sierż. Marta Wnuk oraz post. Kamil Torbus

III miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Żorach w składzie:

sierż. szt. Mikołaj Widenka oraz sierż. szt. Mariusz Małek

IV miejsce – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu

V miejsce – policjanci z Komendy Miejsciek Policji w Zabrzu

VI miejsce – policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach

VII miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach

VIII miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej

IX miejsce – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie

X miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju

O wysokim poziomie tegorocznych zawodów świadczą niewielkie różnice w punktacji pomiędzy poszczególnymi drużynami. Rywalizacja była bardzo wyrównana, o zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty. Na wyróżnienie zasługują asp. szt. Adam Hoszek oraz asp. Ewa Podgórna reprezentujący Komendę Miejską Policji w Rudzie Śląskiej, którzy jako jedyni, poza zwycięzcami, zdobyli maksymalną liczbę punktów w zadaniu praktycznym.

Puchary, dyplomy oraz nagrody wraz z serdecznymi gratulacjami zwycięskim drużynom wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak wraz z naczelnikiem wydziału doboru i szkolenia katowickiej komendy wojewódzkiej mł. insp. Joanną Świec-Rajcą. Wyłoniony podczas etapu wojewódzkiego patrol reprezentował będzie garnizon śląski na VI Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które odbędą się w dniach 28-30 maja w Szkole Policji w Słupsku.

Głównym celem zawodów ratowników policyjnych jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy i upowszechnienie idei oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.