Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Data publikacji: 02.05.2018

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką wzięli przed południem udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Prezydentowi towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska z ministrami oraz dowódcy służb. Polską Policję reprezentował Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. W uroczystościach uczestniczyli także mieszkańcy stolicy i goście.

Następnie Prezydent, razem z Pierwszą Damą, przeszli przed Galerię Kordegarda. Po drodze rozdawali biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzili się w czasie uroczystości na placu Zamkowym oraz na Krakowskim Przedmieściu. 

Para Prezydencka, przed budynkiem Kordegardy, zwiedziła wystawę „Symbole Odrodzonej”. Prezydenta z Małżonką oprowadzali po wystawie wiceminister kultury Jarosław Sellin i dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.

Prezydent podkreślał, że to niezwykłe spotkanie, w bardzo szczególnym dniu – święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polonii i Polaków za Granicą. Zaznaczył również, że 2018 rok jest  rokiem szczególnym – Polska obchodzi 100-lecie niepodległości.-  Możemy powiedzieć, że to święto wyjątkowo podniosłe – mówił. 

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Prezydent nadał Ordery Odrodzenia Polski  i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na  rzecz środowisk polonijnych.

Prezydent wręczył Flagi Państwowe wyróżnionym organizacjom i instytucjom z kraju i zagranicy.

W uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego wzięli udział także Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska z ministrami oraz doradcami.

Wieczorem, 2 maja w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się Msza Święta z okazji Dnia Flagi RP, którą w obecności pocztów sztandarowych wszystkich formacji mundurowych celebrował Biskup Polowy Wojska Polskiego - ks. bp. gen. bryg. Józef Guzdek. Wśród  przybyłych znajdował się szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Leszek Surawski oraz komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

Źródło: www.prezydent.pl

Zdjęcia: www.mon.gov.pl

W całym kraju odbywają się uroczystości związane z Dniem Flagi RP oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą.