700 000 zagrożeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji: 13.04.2018

13 kwietnia 2018 r. zostało naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa 700 000. zagrożenie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od 5 października 2016 r. 18 miesięcy to okres, podczas którego wielu internautów miało możliwość zapoznania się z założeniami tego rozwiązania, sprawdzić przydatność aplikacji i przekonać się o jej skuteczności. Wprowadzone dzięki sugestiom użytkowników mapy zagrożeń nowe funkcjonalności pozwoliły na zwiększenie jej skuteczności. Hasła widoczne na plakatach promujących Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa o treści: „Chcesz wiedzieć czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!” to już nie tylko slogany reklamowe, ale realna rzeczywistość.

W setkach tysięcy liczone są efekty współpracy społeczeństwa z Policją za pośrednictwem mapy zagrożeń. To zmiany w organizacji ruchu poprawiające bezpieczeństwo na drogach, wyeliminowanie z ruchu „piratów drogowych”, ograniczenie spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, czy też uratowanie od zamarznięcia bezdomnych w okresie występowania silnych mrozów. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to kolejny przykład na to, że społeczeństwo darzy Policję dużym zaufaniem, może mieć i ma wpływ na stan bezpieczeństwa w miejscu swojego zamieszkania. Policja zaś przez swoje działania wskazuje jak ceni sobie tą współpracę, która przynosi wymierne efekty.

Efektem współpracy są również zmiany funkcjonalne aplikacji, które zostały wdrożone w lipcu 2017 r. i które to użytkownicy wypełniając ankietę ocenili bardzo wysoko. Ponad 82% użytkowników oceniło wprowadzone zmiany jako przydatne. Wielu z nich korzysta zarówno z możliwości dodania opisu, załączenia zdjąć lub filmów, wskazania dnia tygodnia czy pory dnia występowania zagrożenia jak i korzysta z wersji na urządzenia mobilne.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa obok odtwarzania posterunków Policji i realizowanego Programu „Dzielnicowy bliżej nas” stanowi jeden z filarów uspołeczniania działań Policji.

Zachęcamy osoby, które jeszcze nie korzystały z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zapoznania się z tą aplikacją i aktywnego korzystania z niej dla dobra wspólnego jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Liczymy, że dzięki owocnej współpracy z użytkownikami, będziemy mogli dalej rozwijać aplikację co w efekcie przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa.

(Biuro Prewencji KGP)