Polska Wielkanoc w Kosowie

Data publikacji: 03.04.2018

Zgodnie z tradycją Wielkanocną polscy policjanci XXVIII rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie pełniący służbę w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie wzmacniania praworządności (EULEX) wraz z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, zasiedli do wspólnego stołu w bazie wojskowej KFOR Camp Maréchal de Lattre de Tassigny (CMLT) w miejscowości Novo Selo.

Wspólny posiłek poprzedziła procesja na terenie bazy oraz msza święta odprawiona przez dwóch kapelanów wojskowych w trzech językach: polskim i węgierskim, a także po łacinie.

Na stołach nie zabrakło tradycyjnych polskich potraw takich jak żurek z białą kiełbasą czy bigos, co wraz z życzeniami i szczególną atmosferą dało naszym policjantom namiastkę świąt, które do tej pory spędzali w domu z bliskimi. W tym szczególnym dniu towarzyszyli polskim policjantom i żołnierzom także goście z innych krajów takich jak: Węgry, Stany Zjednoczone, Turcja czy Dania.

Polscy policjanci w ramach Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie pełnią służbę od 2000 roku. Do 2008 roku pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, a od 2008 roku w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie wzmacniania praworządności EULEX Kosowo. Obecnie jest to 28 zmiana Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która stacjonuje w Kosowskiej Mitrowicy, realizując powierzone jej zadania na terenie całego Kosowa.

Źródło: BMWP KGP