Kolejni policjanci dołączają do Lubuskiej Policji

Data publikacji: 26.03.2018

14 młodych adeptów zasiliło szeregi Lubuskiej Policji. W uroczystym ślubowaniu wzniośle powtórzyli słowa roty, które od dziś będą dla nich biblią. Wypełnianie jej treści będzie gwarancją profesjonalnej służby społeczeństwu. Najbliższe miesiące będą płynęły pod znakiem szkolenia w Szkole Policji w Pile. Powodzenia!

W poniedziałek (26 marca) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. miała miejsce szczególna uroczystość. Szczególna zwłaszcza dla czternastu osób – trzy kobiety i jedenastu mężczyzn, którzy od dzisiaj będą pełnić służbę w Lubuskiej Policji. Młodzi adepci policyjnej służby złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Słowa roty przysięgi wypowiadali z dumą ale i z wyraźnym wzruszeniem, bowiem od tej chwili stali się policjantami. Dla wielu z nich wydarzenie to było zwieńczeniem wielomiesięcznych starań i spełnieniem zawodowych marzeń.

Teraz czeka ich przygotowanie podstawowe, które każdy policjant musi przejść zanim trafi do swej macierzystej jednostki. Kilkumiesięczne szkolenie w Pile, po którym czeka ich jeszcze proces adaptacyjny w określonych jednostkach Policji. To wystarczy, aby po tych etapach być przygotowanym do służby na ulicy i stawiać czoła największym wyzwaniom. To w wielu momentach sytuacje, kiedy trzeba będzie podać pomocną dłoń potrzebującym nie zważając na siebie. Wiele jeszcze trzeba się nauczyć ale procedura rekrutacyjna już wskazała, że to właśnie te osoby mogą w przyszłości w pełni wykazywać się profesjonalizmem i skutecznością.

Jak powiedział szef lubuskich stróżów prawa insp. Jarosław Janiak: „…ślubowanie to nie tylko piękne słowa, to przede wszystkim odpowiedzialność, trud i piękno policyjnej służby. Słowa ślubowania zobowiązują Was, by w chwilach trudnych, wymagających nie tylko pełnego zaangażowania, ale również poświęcenia, pamiętać o honorze, godności i dobrym imieniu policyjnej służby.  Oczekuję od was pełnej dyscypliny, odpowiedzialności i zaangażowania w trakcie kursu podstawowego w Szkole Policji, jak i w późniejszej służbie. Wierzę jednak, że wszystkie wyrzeczenia wynagrodzi Wam satysfakcja płynąca z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Z kolei Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zwrócił się do nowo przyjętych policjantów słowami: Gratuluję Wam wyboru oraz sukcesu w całej procedurze rekrutacyjnej. To jednak wymagająca służba, na drodze której pojawi się wiele wyrzeczeń ale i wyzwań, którym musicie sprostać. Od dziś będziecie ważnym ogniwem bezpieczeństwa Lubuszan oraz tych, którym przyjdzie podać pomocną dłoń. Powodzenia! Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę Wam, aby były one rodzinne, szczęśliwe, wolne od zmartwień oraz niosły główne przesłanie Zmartwychwstania Pańskiego

Duchowego wsparcia jak zawsze udzielił Kapelan Lubuskiej Policji ks. kanonik Jerzy Piasecki.

Dzisiejsza uroczystość to także okazja do odznaczeń lubuskich policjantów, pracowników Policji oraz przedstawicieli instytucji współpracujących z Policją nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To „Medale za Długoletnią Służbę”. Kolejne odznaczenia to nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaki „Zasłużony policjant”. „Medale za Zasługi dla Policji”, otrzymali: Pani Małgorzata Domagała- Starosta Gorzowski oraz Pan płk Piotr Filipowski – Komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.