II edycja konkursu „Policjanci w służbie historii”

Data publikacji: 23.02.2018

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie po raz drugi włączyła się w przedsięwzięcie realizowane przez Komendę Główną Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie „policyjnych klas mundurowych” biorą udział w konkursie, którego tematem jest „Policjanci w służbie historii”. Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży historią Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej.

Z terenu województwa podkarpackiego do udziału w projekcie zgłosiły się cztery zespoły z trzech szkół - dwa trzyosobowe zespoły z Zespołu Szkół w Tyczynie, jeden zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie oraz jeden zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.

Realizację przedsięwzięcia ze strony rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej koordynuje Katarzyna Kyc

W merytoryczną pomoc, po raz drugi, włączyła się Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze Wydziału Komunikacji Społecznej – naczelnik mł. insp. Mariusz Skiba oraz asp. Marcin Dziubak, w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowali warsztaty, poświęcone historii Policji Państwowej w okresie II Rzeczypospolitej. W warsztatach udział wzięli kom. Wojciech Kulig - ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie oraz asp. szt. Józef Styczyński z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, który na zajęcia przybył w mundurze przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej.

Podczas zajęć uczniów zapoznano z genezą powstania Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej oraz jej strukturą i organizacją. Omówiono kwestie związane ze stawianymi policji zadaniami oraz wymaganiami, a także wyszkoleniem i wyposażeniem funkcjonariuszy. Biorący udział  w warsztatach uczniowie mogli zobaczyć mundur przedwojennego policjanta oraz poznać poszczególne elementy jakie składały się na umundurowanie i uzbrojenie policjantów. Podczas wystąpień nawiązano także do jakże bolesnej kwestii „Zbrodni Katyńskiej” popełnionej na funkcjonariuszach Policji Państwowej wiosną 1940 r. przez NKWD.

Na zakończenie warsztatów Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej dr Jacek Magdoń i Krzysztof Kapłon przedstawili zasady i metody przygotowania tzw. żywej lekcji historii.

Podkarpacka policja będzie wspierać szkoły biorące udział w realizacji tego przedsięwzięcia.