Policjanci szkolą harcerzy

Data publikacji: 30.01.2018

Policyjni wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku kształcą harcerzy Hufca Ziemi Słupskiej ZHP w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wiedza przekazywana młodym ludziom dotyczy miedzy innymi udzielania pomocy w terenie otwartym i korzystania z przedmiotów przygodnych znajdujących się między innymi w lasach i w górach.

Harcerze z 67. Drużyny Wędrowniczej pierwsze zajęcia rozpoczęli o przeglądu harcerskich apteczek, które druhowie noszą ze sobą podczas zbiórek, biwaków i obozów. Policyjni wykładowcy, którzy są również ratownikami medycznymi ze stażem w Pogotowiu Ratunkowym, udzielili podczas zajęć wstępnych wielu wskazówek w zakresie doposażenia i wykorzystania materiałów znajdujących się na wyposażeniu  druhów.

W założeniu policjanci będą przekazywać harcerzom wiedzę i umiejętności  niezbędne do udzielania pierwszej pomocy przy pomocy toreb Ratowniczych R-0 i R-1.
Oddzielną grupą zajęć będą działania podczas pobytu w terenie niezurbanizowanym, gdy dostęp do profesjonalnego sprzętu ratowniczego jest utrudniony i występuje konieczność wykorzystania przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

W dalszej perspektywie, dzięki policyjnym szkoleniom, harcerze już we własnym zakresie, zamierzają zdobyć uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Z harcerskich zajęć skorzystają też policyjni wykładowcy. Pełnoletni harcerze już zadeklarowali pomoc przy organizacji policyjnych mistrzostw z kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także wsparcie przy zabezpieczeniu i organizacji terenowych konkurencji rozgrywanych w ramach Turnieju Par Patrolowych i Mistrzostw Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji.