LUBUSKA POLICJA - TO MY

Data publikacji: 30.01.2018

Nie ma dnia, kiedy niesłychanie wymagająca służba w Policji, nie byłaby poddawana ocenie opinii publicznej. Na 90 % zaufanie społeczeństwa trzeba jednak było zasłużyć tytaniczną wręcz pracą, która każdego dnia sprowadza się do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim. Dziś pokazujemy służbę policjantów ze Świebodzina w minionym roku. To było duże poświęcenie skutkujące jednak zrealizowaniem wszystkich wyzwań przed nimi stawianych.

Podsumowanie służby w minionym roku zawsze dla policjantów ma wymiar symboliczny. Bowiem na wysoką ocenę społeczną pracuje się ciężko każdego dnia. Realizacja ustawowych zadań wymaga sporych poświęceń. Nie bez kozery pracę policjantów określa się terminem służba. Wysoko oceniane są również działania policjantów ze Świebodzina.

Podczas odprawy rocznej, gdzie omawiano efekty służby świebodzińskich policjantów, przedstawiono ważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w ubiegłym roku na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie. Podczas odprawy pokazana została skuteczność świebodzińskich mundurowych. Wzrost wykrywalności widoczny jest w każdym z aspektów ich pracy. Między innymi skuteczne wykrywanie sprawców włamań, kradzieży pojazdów czy błyskawiczne dotarcie i zatrzymanie mężczyzny wywołującego alarmy bombowe w szkołach na terenie miasta Świebodzin. Również na bardzo wysokim poziomie plasuje się zatrzymywanie dealerów narkotykowych. Kilkukrotnie zatrzymywane były osoby posiadające większą liczbę narkotyków. Do aresztu trafił także mieszkaniec jednej z gmin, który zajmował się sprzedażą tych środków. W szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich wielokrotnie gościli policjanci z prelekcjami dotyczącymi zagrożeń drogowych, narkotykowych oraz cyberprzemocy. Organizowane z uczniami były debaty i spotkania na których poruszano tematykę największych zagrożeń dla osób w ich wieku. W przedszkolach profilaktycy spotykali się z najmłodszymi ucząc ich jak być bezpiecznym. Spotkania profilaktyczne odbywały się również z seniorami, gdzie informowano ich jak skutecznie bronić się przed oszustwami, w tym przed popularną metodą na „wnuczka”. Pokazany został również regularny system szkoleń udoskonalających umiejętności i zwiększających wiedzę funkcjonariuszy. Policjanci wsłuchiwali się również w głos lokalnego społeczeństwa, między innymi poprzez udział w konsultacjach społecznych. Dużą pomocą w tym zakresie jest działanie systemu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa gdzie mieszkańcy anonimowo mogą zgłaszać dręczące ich problemy. Skupiono się także na pracy dzielnicowych, którzy dzięki programowi „Dzielnicowy bliżej nas”, zwiększyli działania ukierunkowane na bliski kontakt z mieszkańcami swoich rewirów. Ostatnim, jednakże bardzo ważnym wydarzeniem omówionym podczas odprawy było przywrócenie Posterunku Policji w Zbąszynku. O to, by mieszkańcy mieli w swoim mieście jednostkę Policji, zabiegał między innymi lokalny samorząd. Wynikom osiągniętym przez policjantów ze Świebodzina przyglądał się Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp.  insp. Jerzy Głabowski.

Wśród minionych wydarzeń nie sposób pominąć zmiany kadrowe na stanowisku I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Świebodzinie – rozkazem Komendanta Wojewódzkiego Policji powołany na to stanowisko został nadkomisarz Piotr Domański, wcześniej Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Świebodzinie. Zaznaczyć należy jednocześnie iż jest on mieszkańcem naszego powiatu. Znajomość terenu jest niebywale dużym atutem i pomocą w podjętych przez niego obowiązkach.

 

Źródło:

sierż. szt. Marcin Ruciński

Aleksander Gajdka

Artur Stuhl

Patryk Niezbecki

Dawid Dubiel