Brawo dla policjantki za czujność i szybką reakcję

Data publikacji: 26.01.2018

Komendant Główny Policji wraz z zastępcami i dyrektorem Biura Kryminalnego KGP złożyli gratulacje i podziękowania kom. Bogusławie Orszagh z Biura Kryminalnego KGP za jej godną naśladowania postawę. Policjantka w czasie wolnym od służby podjęła pościg za złodziejem torebki i pomimo, że ten użył gazu, powaliła go na ziemię, obezwładniła i odzyskała skradzione rzeczy.

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk wraz z zastępcami nadinsp. Andrzejem Szymczykiem, nadinsp. Heleną Michalak i Dyrektorem Biura Kryminalnego KGP nadkom. Piotrem Janikiem podziękowali dzisiaj kom. Bogusławie Orszagh z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP i wyrazili uznanie za jej postawę, która powinna służyć innym za wzór. Policjantka pomimo, że nie była na służbie, zareagowała na wołanie o pomoc kobiety, której skradziono torebkę i zatrzymała złodzieja.

Do zdarzenia doszło wczoraj, 25.01.br., około godz. 19:00. Będąca w czasie wolnym od służby kom. Bogusława Orszagh przy ul. Myśliborskiej w Warszawie usłyszała krzyk biegnącej i wołającej o pomoc kobiety, a przed nią uciekającego mężczyznę, trzymającego pod pachą damską torebkę. Nie zważając na nic podjęła natychmiastowy pościg za uciekającym, a następnie powaliła go na ziemię i obezwładniła. Sprawca próbując uciec i utrzymać się w posiadaniu skradzionej torebki użył wobec pokrzywdzonej jak i zatrzymującej go kom. Bogusławy Orszagh gazu łzawiącego.

Po chwili z pomocą przybyli inni świadkowie zdarzenia, którzy do czasu przyjazdu patrolu Policji pomogli utrzymać obezwładnionego przez kom. Bogusławę Orszagh i leżącego na ziemi sprawcę.

Dzięki zasługującej na uznanie postawie kom. Bogusławy Orszagh pokrzywdzona kobieta odzyskała skradzioną torebkę, w której znajdowały się bardzo ważne dla niej przedmioty, m.in. dokumenty, pieniądze i telefon komórkowy.

Sprawcą kradzieży rozbójniczej okazał się 30-letni mężczyzna, wielokrotnie karany i poszukiwany ze wszelkiego rodzaju kradzieże i kradzieże z włamaniem, w tym samochodów, obiektów handlowych,  sakralnych jak też w związku z posiadaniem, zażywaniem i wprowadzaniem do obrotu środków odurzających. Mężczyzna od 1.06.2017 roku był objęty dozorem Policji.

Zatrzymany przez kom. Bogusławę Orszagh mężczyzna poza skradzioną damską torebką posiadał przy sobie gaz łzawiący, pałkę teleskopową oraz foliowe torebki z marihuaną i amfetaminą.

Podkreślić należy również fakt, że w tym samym dniu tj. 25.01.br., około godz. 6:00 kom. Bogusława Orszagh wraz z dwójką innych policjantów Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP na terenie Warszawy zatrzymała sprawcę kradzieży z włamaniem, poszukiwanego przez Zespół Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie. Wobec zatrzymanego zasądzona została kara pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat i 2 miesięcy.

(mw/ foto: Marek Krupa Gabinet KGP)