Szkolny komisariat Policji

Data publikacji: 03.01.2018

Nowoczesne systemy monitoringu, możliwość podglądu wszystkich pomieszczeń i aplikacje, takie same, jak na stanowisku dyżurnego jednostki terenowej - to tylko niektóre z możliwości Komisariatu znajdującego się na terenie Szkoły Policji. Mimo szkoleniowego charakteru, obiekt może być także wykorzystywany w służbie liniowej.

W Komisariacie Policji można w sposób kompleksowy prowadzić szkolenie obejmujące różne zagadnienia z pracy dyżurnego jednostki Policji. Prowadzenie symulacji zdarzeń na poszczególnych stanowiskach jest możliwe dzięki dwóm reżyserkom, w których przebywają wykładowcy moderujący określoną sytuację. Komisariat posiada także rejestrator rozmów – taki sam jak te, używane w jednostkach terenowych. Dzięki niemu każda korespondencja radiowa i telefoniczna jest nagrywana i może w dowolnym momencie być odtwarzana.
Wszystkie pomieszczenia posiadają kamery i mikrofony rejestrujące cały czas obraz i dźwięk. Po przeprowadzonej symulacji cała grupa może przeanalizować szczegółowo poszczególne elementy.

W komisariacie znajduje się również Pomieszczenie dla Osób Zatrzymanych. Na podstawie wcześniej przygotowanych założeń uczestnicy szkolenia realizują zadania w zakresie właściwego przyjęcia, zwolnienia oraz nadzoru nad osobami zatrzymanymi lub doprowadzonym w celu wytrzeźwienia. Symulacja obejmuje także właściwe udokumentowanie wykonanych czynności w dokumentacji służbowej znajdującej się w PDOZ.

Nowością w porównaniu ze „starą” wersją komisariatu jest stworzenie niebieskiego pokoju, czyli pomieszczenia przeznaczonego do przesłuchań dzieci. Na stanowisku dyżurnego natomiast zainstalowany jest System Wspomagania Dowodzenia (SWD) oraz pozostałe aplikacje, które wykorzystuje swojej pracy oficer dyżurny jednostce terenowej. Różnicą jest jedynie baza danych, którą do dyspozycji mają policjanci. W szkolnym komisariacie dostępne są fikcyjne dane zgromadzone na serwerach, które nie są w żaden sposób nie są połączone z policyjnymi bazami danych.
Dzięki najnowszym technologiom w szkolnym komisariacie, oprócz dyżurnych, mogą być prowadzone różnorodne zajęcia obejmujące szerokie spektrum policyjnej wiedzy. W niebieskim pokoju zajęcia mogą prowadzić psychologowie, w kolejnych pomieszczeniach może być prowadzone zabezpieczenie miejsca zdarzenia czy specjalistyczne przesłuchanie.

W komisariacie znajdują się dwie sale wykładowe i dwie reżyserki - dzięki temu można realizować równolegle dwa niezależne szkolenia. Z nowoczesnej bazy korzystają przede wszystkim policjanci służby dyżurnej, którzy w takcie miesięcznego pobytu szkolą się w takich samych warunkach w jakich na co dzień pełnią służbę.

Młodzi policjanci, którzy rozpoczynają dopiero służbę mogą natomiast zapoznać się z funkcjonowaniem typowego terenowego komisariatu, do którego trafia po zakończeniu szkolenia zawodowego podstawowego.
Dodatkową funkcjonalnością Komisariatu w Szkole Policji jest możliwość przejęcia wszystkich funkcji kierowania ze słupskiej Komendy Miejskiej, w przypadku wystąpienia poważnej awarii.

Źródło: Szkoła Policji w Słupsku