Spotkanie wigilijne ministra Mariusza Błaszczaka z funkcjonariuszami w Poznaniu

Data publikacji: 20.12.2017

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak spotkał się z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu by złożyć im świąteczne życzenia. Uroczystość wigilijna odbyła się w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

- Dziękuję serdecznie za Państwa zaangażowanie i ofiarność w tym szczególnym okresie - powiedział minister Mariusz Błaszczak na spotkaniu z funkcjonariuszami, którzy będą pełnić służbę podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra.

- Święta Bożego Narodzenia to czas spędzany w domu z najbliższymi. Podczas Wieczerzy Wigilijnej często życzymy sobie spokoju. Abyśmy mogli bezpiecznie cieszyć się świętami, wiele osób musi czuwać i ciężko pracować. Służby muszą być na posterunku - podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak złożył życzenia świąteczne i podziękowania funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, którzy będą pracować w okresie świątecznym - Życzę Wam, aby służba tego dnia była spokojna i abyście bezpiecznie wrócili do swoich rodzin – powiedział.

- Gotowość do narażania własnego życia w obronie zdrowia i życia innych jest wielką wartością. Jestem dumny, że nadzoruję funkcjonariuszy, którzy tak angażują się w służbę. Jeszcze raz dziękuję za to co robicie. To dzięki Wam 89 proc. naszych rodaków uważa Polskę za kraj bezpieczny - podsumował minister Mariusz Błaszczak.

W trakcie spotkania minister Mariusz Błaszczak nagorodził 11-letniego Marcela, który wykazał się opanowaniem i uratował swojego kolegę, który w trakcie zajęć na basenie stracił przytomność.

- To ważne, aby młodzi ludzie byli wrażliwi na krzywdę innych. Taka postawa gwarantuje, że Marcel jako dorosły zachowa się właściwie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wręczając chłopcu medal i nagrodę.

W czerwcu 2017 r. Marcel brał udział w lekcji wychowania fizycznego, która odbywała się na pływalni. W pewnym momencie jeden z jego kolegów stracił przytomność będąc w wodzie. Marcel zareagował bardzo szybko. Podtrzymał kolegę i dociągnął go do brzegu, a następnie przekazał dorosłym, którzy udzielili chłopcu pomocy. Dzięki Marcelowi nikomu nic się nie stało.

Akcja rozpoczęła się w czerwcu 2016 r. Minister Mariusz Błaszczak nagrodził już 77 młodych ludzi. Wśród nich są między innymi 12-letni Szymon, który pomógł poszkodowanym wydostać się z płonącego pojazdu, 8-letni Ryszard i Bartosz, którzy uratowali niedoszłego samobójcę, czy 15-letni Jakub, który ocalił tonącego.

Spotkanie wigilijne odbyło się w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Wzięli w nim udział komendanci i szefowie służb podległych MSWiA, ponad 50 funkcjonariuszy Policji, PSP, SG i BOR, a także kadeci Szkoły Aspirantów PSP.

(MSWiA / dm)