10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka
Każdego 10 grudnia w rocznicę podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Dzień Praw Człowieka jest to święto obchodzone corocznie 10 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Dzień ten poświęcony jest obrońcom praw człowieka walczącym o poszanowanie praw człowieka. Historia pokazuje, jak wiele osób z różnych kontynentów i kultur wkładało wysiłek w działania zapewniające przestrzeganie praw i wolności człowieka. Wiele z tych osób doznało prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na zagadnienia współczesnego świata.
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby – te fundamentalne dla każdego wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. na obradującej w Paryżu Trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ.
Również w grudniu, lecz 2004 roku w polskiej Policji powołano unikatowy w Europie długofalowy projekt, który stanowią policyjni pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka funkcjonujący w Komendzie Głównej Policji, Komendzie Stołecznej Policji, komendach wojewódzkich Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji oraz szkołach Policji. Są to osoby, które na co dzień urzeczywistniają wymiar Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz wiele innych dokumentów i aktów prawa krajowego, a także międzynarodowego.
Policyjni pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka przez ostatnie lata zrealizowali bardzo wiele projektów wychodzących naprzeciw oczekiwaniom społecznym i środowiska policyjnego. W chwili obecnej kluczowym działaniem jest realizacja Głównych kierunków działalności edukacyjno- informacyjnej w zakresie ochrony praw i wolności człowieka oraz strategii równych szans w Policji na lata 2016- 2018 kierunków ochrony praw człowieka w Policji na lata 2016-2018.
Mając na uwadze potrzeby rozwojowe i jeszcze bardziej profesjonalne podejście do krzewienia idei ochrony praw i wolności człowieka, przestrzegania etyki zawodowej oraz zasady równego traktowania w jednostkach Policji szczebla wojewódzkiego tworzone są zespoły ds. ochrony praw człowieka. W wielu jednostkach Policji szczebla powiatowego ustanowiono nieetatowych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka.
Policyjni pełnomocnicy i pełnomocniczki funkcjonują po to, by służyć pomocą innym ludziom zarówno wewnątrz Policji, jak też całemu społeczeństwu.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://isp.policja.pl/isp/prawa-czlowieka-w-poli
mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz
Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka