„DZIEŃ ODBLASKÓW 2017” w województwie podlaskim

Data publikacji: 07.12.2017

Celem przedsięwzięcia pod nazwą „Dzień odblasków”, zainicjowanego przez Policję, jest zachęcanie niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Są to kolejne działania w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”.

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień się staje coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Dlatego podlascy policjanci, włączając się do ogólnopolskiej akcji „Dzień odblasków”, przeprowadzili szereg spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas pogadanek prelegenci przekazywali młodym słuchaczom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.  Zachęcali również do noszenia elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Zajęcia z dziećmi miały różne formy: przyozdabiania pierników aby przypominały znaki drogowe, finału konkursu plastycznego o bezpieczeństwie na drodze, czy pogadanki połączonej z zabawą. Podczas spotkań każde dziecko otrzymało elementy odblaskowe a także drobne upominki.

Podlaska „drogówka” również czynnie włączyła się do działań. Podczas kontroli drogowych zarówno kierowcom jak i pieszym policjanci, a także przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych, przypominali o zasadach przestrzegania zasad ruchu drogowego, w tym noszenia elementów odblaskowych. Mundurowi każdorazowo wręczali kontrolowanym odblaski, namawiając ich jednocześnie do noszenia ich także w obszarach zabudowanych. 

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursie na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. Do 31 maja 2018 roku czekamy na zgłoszenia od przedszkoli, które będą chciały wziąć dział w konkursie, przesyłając swoje projekty do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. 31 sierpnia ogłoszona zostanie lista laureatów. W konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.

Więcej na stronach:

KMP w Łomży 1

KMP w Łomży 2

KMP w Suwałkach

KPP w Augustowie

KPP w Grajewie

KPP w Hajnówce

KPP w Kolnie

KPP w Mońkach

KPP w Siemiatyczach 1

KPP w Siemiatyczach 2

KPP w Sejnach

KPP w Sokółce

KPP w Wysokiem Mazowieckiem

KPP w Zambrowie