Gala finałowa VI edycji SZTUKI WYBORU

Data publikacji: 17.11.2017

Dzień 16 listopada 2017r. był kulminacyjnym punktem VI edycji programu edukacyjno-alternatywnego SZTUKA WYBORU, którego tegoroczna odsłona nosiła nazwę „Kamera! Akcja Reakcja!”.

Przypomnijmy, że głównym zadaniem projektu jest przeprowadzenie wśród uczniów województwa kujawsko-pomorskiego konkursu na film edukacyjny o tematyce związanej z zagrożeniami czyhającymi na młodzież we współczesnym świecie. Konkursy są z założenia formą ujścia dla kreatywności młodzieży oraz jej zapędów do używania nowinek technicznych, ale z ukierunkowaniem tego potencjału na realizację pożytecznych celów.

O godz. 12.00 w bydgoskim Multikinie odbyła się uroczysta gala finałowa projektu realizowanego przez kujawsko-pomorską policję we współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz fundacją Tumult– organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage 2017.

Projekt jest częścią Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „RAZEM BEZPIECZNIEJ” im. Władysława Stasiaka. Program "Sztuka Wyboru" uzyskał patronat m.in. Komendata Głównego Policji oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wydarzenie było ukoronowaniem przedsięwzięcia, które rozpoczęło się ogłoszeniem konkursu w pierwszej połowie roku. W czerwcu br. odbyły się dwie tury weekendowych warsztatów, w trakcie których młodzież i ich wychowawcy z całego województwa kujawsko-pomorskiego (ok. 70) poznawała tajniki tworzenia form filmowych pod kierunkiem profesjonalistów: operatorów, montażystów i reżyserów, współpracujących z Fundacją Tumult. Ponieważ nieodłącznym elementem projektów filmowych był konspekt lekcyjny, o aspekt profilaktyczny oraz metodyczny projektu zadbał partner projektu: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli (CEN).

Na galę w Multikinie przybyli tłumnie bohaterowie całego przedsięwzięcia, czyli uczniowie placówek oświatowych z całego województwa w towarzystwie swoich wychowawców. Organizatorów ze strony Policji reprezentował komendant wojewódzki insp. Paweł Spychała, a także naczelnicy Wydziału Komunikacji Społecznej podinsp. Maciej Daszkiewicz oraz Wydziału Prewencji nadkom. Małgorzata Brola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Z ramienia urzędu marszałkowskiego obecna była Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu – Małgorzata Wiśniewska, zaś Fundację Tumult reprezentował jej prezes - Marek Żydowicz. Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli reprezentowała dyrektor Mariola Cyganek. Wśród zaproszonych na galę gości byli także: przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty - Starszy Wizytator Joanna Koperska-Nadolska, przedstawiciel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Marta Sikorska, przedstawiciel Komendy Głównej Policji podinsp. KlaudiuszKryczka, Dyrektor Bydgoskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego Małgorzata Ściegienna, przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Czesław Wiszniewski oraz dyrektor InterRisk Jan Grzela.

Obecni byli także wykładowcy warsztatów z poprzednich edycji projektu: operatorzy Feliks Novikov i Artur Reinhardt. Wśród gości nie zabrakło również wybitnych osobowości ze świata filmu. Swoją obecnością zaszczycili nas John Caroll Lych - amerykański aktor i reżyser, znany z filmów „Wyspa tajemnic”, „Gran Torino” czy „Fargo”, Steven Okazaki - zdobywca Oscara za film dokumentalny „Days of Waiting”, trzykrotnie nominowany do Oscara, laureat Nagrody Camerimage za Wybitne Osiągnięcia w Kinie Dokumentalnym, który zresztą osobiście wręczył Nagrodę Publiczności za rok 2016 uczniom z X Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu.

Inne osobistości ze świata filmu, którzy byli gośćmi gali to J.K. Simmons - amerykański aktor filmowy, zdobywca Oscara, Złotego Globa i BAFTY za drugoplanową rolę w filmie „Whiplash”, który zagrał w ponad 90 filmach, głównie w rolach drugoplanowych zarówno w dramatach, jak i filmach akcji oraz Michelle Schumacher - amerykańska aktorka, producentka i reżyserka, znana z filmów „I'm Not Here”, „3 Geezers!”. Nie zabrakło także reprezentantów polskiego świata filmu, którymi byli aktorzy Wojciech Mecwaldowski i Janusz Chabior.

W trakcie gali poznaliśmy wszystkich laureatów brązowej, srebrnej oraz złotej kamery, a także trzech wyróżnień. Zwycięzcami zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu za film „Miraż”: Michał Dąbrowski, Karol Grabarek, Jan Melerski, pod opieką Antoniny Schäfer. Srebrna Kamera za film „Przed samym sobą” trafiła do Marii Starzyńskiej, Pauliny Melnickiej i Michała Jasienieckiego pod opieką Anny Jankowskiej ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym, zaś Brązową Kamerę za film „@gnieszka” otrzymała Agnieszka Kaczorowska pod opieką Beaty Gołębiowskiej z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bydgoszczy. Nagroda Publiczności za 2017 rok za film „Frajer” powędrowała do Agaty Jadczak, Aleksandry Kruszki oraz Natalii Wiese pod opieką Beaty Milewskiej z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy, zaś za rok 2016 - do - Pauli Cieślak, Filipa Kaniewskiego i Mateusza Orczykowskiego pod opieką Katarzyny Gross – Szumańskiej z X Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu.

Wyróżnienia otrzymały następujące placówki:

  1. Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Ciechocinku za film „Zmiany” zrealizowany przez Witolda Popiołka, Damiana Kaniewskiego, Nikodema Kuszyńskiego – opiekun Łukasz Małecki

  2. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku za film „Kochanek – Powrót” zrealizowany przez MagdalenęSkibę, Marcina Drągowskiego, Karol Kempińskiego– opiekun Joanna Soja-Tońska

  3. Liceum Ogólnokształcące w Barcinie za film „One” zrealizowany przez Izabelę Marczak, Natalię Szczepaniak, Michalinę Barczyńską – opiekun Magdalena Forgiel.

Zwycięzcy, oprócz statuetek, otrzymali także wartościowe nagrody rzeczowe, a placówki z których pochodzili laureaci pierwszych trzech miejsc, wzbogaciły się o kamery. W trakcie imprezy przypomniano jeszcze raz ideę całego programu, były reminiscencje z warsztatów filmowych, a zapraszani na scenę goście wyrażali podziw i uznanie dla młodzieży za ich pasję, talent, zaangażowanie i chęć propagowania pozytywnych zachowań wśród swoich rówieśników, podkreślając fakt, iż wyrażanie siebie poprzez sztukę, w tym wypadku filmową, jest fascynującą przygodą i sposobem na życie.

VI edycja programu bez wątpienia okazała się kolejnym sukcesem jej pomysłodawców i realizatorów, głównie z uwagi na duży i pozytywny oddźwięk ze strony jej bohaterów, czyli młodzieży.

Serdecznie zapraszamy zatem do udziału w kolejnej edycji projektu życząc pasjonatom sztuki filmowej zwycięstwa.