Nigdy nie wiesz, komu ustępujesz
Za nami kolejna, zimowa odsłona kampanii śląskiej drogówki „Przejście oddaj pieszym”. W trosce o bezpieczeństwo przechodniów, akcję wsparli znani sportowcy. Na ulicach Zabrza piłkarze lidera ekstraklasy - Górnika Zabrze, w obecności policjantów, osobiście apelowali do kierowców o szczególną uwagę na pieszych. Wydarzeniu towarzyszyło wiele niespodzianek.
Śląska drogówka przeprowadziła kolejną, tym razem zimową odsłonę kampanii „Przejście oddaj pieszym”. Akcja przeprowadzona została pod hasłem „Nigdy nie wiesz, komu ustępujesz”. Policjanci tym razem do wsparcia zaprosili Urząd Miasta Zabrze oraz klub piłkarski Górnik Zabrze, będący aktualnym liderem ekstraklasy piłki nożnej w naszym kraju. Działania rozpoczęła konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim w Zabrzu, dotycząca bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Uczestniczyli w niej: Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, zaproszeni sportowcy – piłkarze Górnika Zabrze – Igor Angulo i Marcin Urynowicz oraz policjanci. Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach reprezentował Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Robert Piwowarczyk, a zabrzańską komendę – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu podinsp. Paweł Kopernik oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – podinsp. Marek Tomasik.
Ideą hasła „Nigdy nie wiesz, komu ustępujesz” miało być zaskoczenie i tak właśnie się stało. Sportowcy i policjanci zaskoczyli kierowców i pieszych, którzy po południu poruszali się po drogach Zabrza. Po zakończonej konferencji prasowej udali się „w teren”, aby wspólnie „skontrolować” kierowców i zwrócić się do nich z apelem, by zadbali o bezpieczeństwo pieszych. Na kierujących, którzy zatrzymali się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa przechodniom, czekała niespodzianka. Aktualny lider strzelców ekstraklasy Igor Angulo, wraz z Marcinem Urynowiczem, przekazywali zaproszenia na najbliższy mecz Górnika Zabrze na swoim stadionie, z kolei policjanci wręczali elementy odblaskowe oraz zapachy samochodowe. Kierujący, jak i piesi, nie kryli swojego zaskoczenia na widok tak znanych sportowców, którzy przed arcyważnym meczem swojego klubu znaleźli czas na poparcie akcji.
Zainaugurowana w lipcu przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach akcja „Przejście oddaj pieszym” jest dedykowana pieszym ale także pozostałym użytkownikom dróg. Zmotoryzowani bowiem, w ogromnej mierze wpływają na ich bezpieczeństwo. Dlatego też śląscy policjanci kampanią "Przejście oddaj pieszym" chcieli zwrócić uwagę na relacje zachodzące pomiędzy pieszymi a zmotoryzowanymi. Kierowcy zbliżając się do przejść winni ograniczyć prędkość jazdy i zachować szczególną ostrożność. Natomiast piesi, pomimo tego, że przechodzą na miejscu do tego wyznaczonym, winni obserwować to co dzieje się na jezdni. Niejednokrotnie właśnie takie zachowanie uratowało niechronionych uczestników ruchu drogowego przed potrąceniem.
Jak pokazują dane statystyczne z ostatnich kilku lat, zdecydowana większość wypadków z udziałem pieszych, w których zawinił kierowca, miała miejsce w obszarze zabudowanym. Niepokojący jest fakt, że do wielu z tych potrąceń doszło w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie, czyli na „zebrach”. W ubiegłym roku na drogach zginęło 99 pieszych, w tym 37 osób – na pasach.
Aby ograniczyć liczbę potrąceń, policjanci zorganizowali drugą odsłonę akcji „Przejście oddaj pieszym”, tym razem przeprowadzoną na ulicach Zabrza. Warto dodać, że w tym roku na przejściach dla pieszych w Zabrzu nikt nie zginął. W województwie śląskim jest kilkanaście takich miast Oprócz Zabrza m.in. w Rudzie Ślaskiej i Bytomiu wszyscy, którzy przechodzili przez przejście żyją, co bardzo nas cieszy, bo życie ludzkie jest w tym przypadku najcenniejsze.
Niestety od początku roku w całym województwie na przejściach zginęło 26 osób, a najbardziej niebezpieczny czas dla pieszych, czyli okresie jesienno-zimowy dopiero się rozpoczął. Słaba widoczność, szybko zapadający zmrok, to czynniki, które dodatkowo narażają niechronionych uczestników ruchu drogowego na potrącenie. Przypominamy, że w ubiegłym roku najgorszym miesiącem pod względem ilości potrąceń był grudzień. Wtedy na samych przejściach dla pieszych zginęło 9 osób. Do wielu tragedii mogłoby nie dojść, gdyby kierowcy w sposób szczególny zwracali uwagę na przechodniów i zachowywali należytą ostrożność. Warto pamiętać, że każdy z nas jest pieszym. „Nigdy nie wiesz, komu ustępujesz”.
Pliki do pobrania
-
Ścieżka dialogowa do filmu
Rozmiar pliku: 824 B