Szczytno: Razem przeciwko oszukiwaniu osób starszych

Data publikacji: 15.11.2017

Policjanci wraz z przedstawicielami banków i placówek bankowych spotkali się wczoraj w szczycieńskiej komendzie. Powodem spotkania było podjęcie wspólnych działań na rzecz przeciwdziałania oszustwom, na które narażone są szczególnie osoby starsze.

Wczoraj (14.11.17 r.) w sali odpraw Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli policjanci z wydziałów kryminalnego i prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, a także zaproszeni przedstawiciele banków i placówek bankowych.

Spotkanie poświęcone było przeciwdziałaniu przestępstwom oszustw. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że w przestępstwach oszustwa metodą „na wnuczka” lub innych metodach w zależności od inwencji przestępców, najczęściej osobami pokrzywdzonymi są ludzie starsi. 

Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie mł. insp. Tomasz Bzymek powitał gości i zaznaczył, że temat poddany rozważaniom jest niezwykle istotny w kategoriach poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania wobec seniorów.

Jak dodał Komendant : „naszym zadaniem jest wypracowanie mechanizmów, które pozwolą na szybką reakcję policjantów i pracowników banków w przypadku gdy zaistnieje podejrzenie, że osoba wypłacająca pieniądze w banku może robić to pod presją czasu czy też innych osób.”

 

Osoby uczestniczące w spotkaniu osiągnęły porozumienie i wypracowały zasady systematycznego porozumiewania się w celu eliminowania realnego zagrożenia szczególnie osób starszych. Jak ustalono ważnym elementem w całym procesie pomocy jest po prostu rozmowa. Zadanie kilku pytań ludziom, którzy według obserwacji mogą wypłacać pieniądze dla oszusta, może być dla nich po prostu wybawieniem z traumatycznej sytuacji.

 

Esz/kw