Data publikacji: 19.03.2010

Komisariat Autostradowy Policji z siedzibą w Parzęczewie prowadzi swoją działalność już prawie od czterech lat. W jednostce pracuje obecnie 24 policjantów, którzy pełnią służbę w systemie dwunastogodzinnym. Ich zadaniem jest przede wszystkim dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Autostradzie A2, drogach krajowych K1,K14,K72 oraz wojewódzkich 702,703, 708 a także obsługa zdarzeń drogowych na wspomnianym terenie. Funkcjonariusze mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt umożliwiający im bezpieczną, szybką i w pełni profesjonalną obsługę interwencji.

Dysponują dwoma nieoznakowanymi radiowozami oplem i volkswagenem. Samochody te maja pod maską silniki, które generują moc ponad 200 KM. Oba radiowozy wyposażone są w video rejestratory, które zarówno z przodu jak i z tyłu samochodu mogą wychwytywać popełniane przez kierowców wykroczenia. Materiał taki jest zapisywany na twardym dysku i może być użyty jako materiał dowodowy w ewentualnym postępowaniu przed sądem. Ponadto policjanci dysponują dwoma oznakowanymi pojazdami oraz dwoma motocyklami marki Honda, których silniki generują mocą blisko 130 KM. Radiowozy wyposażone w video rejestratory w ciągu służby przejeżdżają od 200 do 400 kilometrów. W tym czasie policjanci podejmują około 18 interwencji, najczęściej skierowanych w stosunku do kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.

Przykładowo w minionym roku VW przejechał w służbie 50699 km. Policjanci w 2009 roku nałożyli łącznie 2084 mandaty karne na łączna sumę 324 250 złotych. W ostatnim czasie w godzinach wieczorowych policjanci pełniący służbę na autostradzie zatrzymali do kontroli rekordzistę, który jechał Porsche 241km/ godz. Mężczyzna przekroczył dozwolona prędkość o 111 km i został ukarany 500 złotowym mandatem a na jego koncie pojawiło się 10 punktów karnych. Funkcjonariusze pracujący w komisariacie przyznają, że kierowcy pędzący po autostradzie z prędkością w przedziale 170- 200 km/godz. nie są rzadkością. Najczęstszym tłumaczeniem swojego pośpiechu jest brak czasu i spóźnienie na ważne spotkanie.

(źródło: KWP w Łodzi)