Kynologia policyjna - nabór psów

Data publikacji: 18.03.2010

Kolejni czworonożni stróże prawa. Już wkrótce Policja w województwie łódzkim wzbogaci się o trzy kolejne psy: dwa przeznaczone do służby patrolowo-interwencyjnej i jednego wyszkolonego do wyszukiwania narkotyków. Jeszcze w marcu 2010 roku wraz z przewodnikami trafią na ponad 5 miesięczny kurs do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

18 marca na terenie przy ulicy Pienistej gdzie ma swoją siedzibę Wydział Prewencji KWP w Łodzi odbyły się testy dla psów – kandydatów do służby w policji. Koszt zakupu takiego psa – sfinansowany ze środków samorządowych – to około 4.500 złotych, przy czym jego wartość po specjalistycznym szkoleniu wzrasta o 50%.

Trzy psy trafią wkrótce do służby w policji na terenie województwa łódzkiego. Z ubiegłorocznych funduszy zakupiono sukę rasy owczarek niemiecki. Po przeszkoleniu trafi ona do Komendy Powiatowej Policji w Łasku, gdzie będzie wykrywać zapachy narkotyków. Podczas dzisiejszego naboru policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi wybierali dwa psy, które będą pełniły służbę patrolowo-interwencyjną. Hodowcy zaprezentowali 9 psów: 7 owczarków niemieckich i 2 owczarki belgijskie. Psy kolejno przechodziły test z aportowania, przeszukania pomieszczeń oraz obrony przewodnika. Wybrano psa i sukę rasy owczarek niemiecki. Pies trafi do łódzkiej komendy miejskiej, natomiast suka do komendy powiatowej w Sieradzu. Wybrane dziś psy pod koniec marca pojadą do Zakładu Kynologicznego w Sułkowicach, gdzie czekają je kolejne testy oraz badania lekarskie. Psi kandydat musi mieć bowiem aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie, rentgen stawów biodrowych oraz zaświadczenie od powiatowego lekarza weterynarii o dobrym stanie zdrowia. Dostarczona dokumentacja weryfikowana jest przez specjalistów w Sułkowicach. Dopiero, gdy pies przejdzie wszystkie testy i badania, jest kupowany przez policję i przydzielany konkretnemu przewodnikowi. Odtąd będą pracować razem, tworząc zgrany zespół.

W województwie łódzkim w Policji służy 80 psów w tym:53 psy patrolowo – tropiące, 12 psów do wyszukiwania zapachów narkotyków, 10 psów wykorzystywanych do identyfikacji zapachu ludzkiego, 4 psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych 1 pies specjalizujący się w wyszukiwaniu zapachu zwłok ludzkich z pod ziemi i wody.

Wszystkie psy i ich przewodnicy mają za sobą specjalistyczne szkolenie, które odbywają w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam policjanci zapoznają się z kynologiczną teorią, metodami tresurowymi, sposobem pielęgnacji i karmienia zwierząt. Podczas zająć praktycznych przewodnicy psów kategorii patrolowo – tropiącej ćwiczą wraz ze swymi czworonożnymi podopiecznymi elementy posłuszeństwa ogólnego, pokonywania przeszkód, obrony przewodnika, pościgów za pozorantem, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz tropienia śladów ludzkich.

Przewodnicy psów specjalnych do wyszukiwania zapachów: narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok ludzkich, oraz identyfikacji zapachu ludzkiego oprócz teorii i ćwiczeń posłuszeństwa ogólnego prowadzonymi z psami, przechodzą specjalistyczne szkolenia podczas, których zwierzęta przyuczane są do wyszukiwania, lub identyfikacji poszczególnych zapachów. Psy specjalne szkolone są wyłącznie metodą smakołykowo – wyróżnieniową. Pies za pozytywne wyszukanie chwalony jest głosem, głaskany, otrzymuje smakołyk, lub ulubiony przedmiot (aport), którym bawi się z przewodnikiem. Po ukończeniu szkolenia podstawowego psy pełnią codzienną służbę w jednostkach terenowych KWP w Łodzi.

Podczas lat pracy w Policji zwierzęta poddawane są okresowych sprawdzianom mających na celu ocenę ich aktualnego poziomu wyszkolenia. Cykliczne organizowanie zajęć ma na celu utrzymanie psów na poziomie wyniesionym ze szkolenia podstawowego.

Raz w roku psy biorą udział w atestacji podczas, której przechodzą egzaminy, po których otrzymują atesty uprawniające przewodników do użycia w służbie. Na terenie województwa nadzór nad prawidłowym używaniem i utrzymaniem psów służbowych sprawują : Naczelnik Prewencji KWP w Łodzi w odniesieniu do psów służbie prewencyjnej, Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi w odniesieniu do psów w służbie kryminalnej.

(źródło: KWP w Łodzi)