Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na grobach polskich policjantów na Wołyniu
Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu objął opieką groby poległych na terenie Ukrainy policjantów. W ostatni weekend grupa policyjnych związkowców uczestniczyła w wyjeździe do obwodu wołyńskiego, gdzie odsłonili pamiątkową tablicę.
W dniach 14-16 września Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, realizując swoją uchwałę w sprawie objęcia opieką grobów poległych na terenie Ukrainy policjantów, uczestniczył w wyjeździe do obwodu wołyńskiego. Odwiedzono cmentarze w Lubomlu i Kowlu. W Kościele Trójcy Przenajświętszej w Lubomlu, który jest najstarszą świątynią katolicką na Wołyniu, odprawiono mszę w intencji zmarłych policjantów. Mszę koncelebrował duszpasterz płockich policjantów ksiądz Jerzy Ławicki. Kościół pochodzi z 1412 roku. Ufundował go król Władysław Jagiełło. Po zajęciu Wołynia przez Armię Radziecką kościół został zamknięty i do początku lat siedemdziesiątych XIX wieku znajdował się w nim magazyn soli.
W miejscu spoczynku poległych i zamordowanych policjantów w Lubomlu, który naprawdę trudno nazwać cmentarzem z uwagi na posuniętą dewastację i zaniedbanie, zamontowano i odsłonięto tablicę pamiątkową, którą poświęcił ksiądz Jerzy. Złożono wieńce i zapalono znicze. Policjanci odwiedzili także cmentarzu w Kowlu. Nekropolia ta znajduje się w dużo lepszym stanie.
W trakcie pobytu odbyło się również posiedzenie Prezydium oraz Zarządu Wojewódzkiego. Medalem Zasłużony dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego uhonorowano osoby wspomagające działalność naszej organizacji. Policjanci pragną podziękować mundurowym z lubelskiej organizacji wojewódzkiej Piotrowi Mikitiukowi i Sławkowi Teleonowi, którzy pomogli w zorganizowaniu pobytu, a przede wszystkim zainspirowali policjantów z Mazowsza do włączenia się do tak zacnej inicjatywy.
Robert Król