Nowe przepisy dotyczące użytkowania broni

Data publikacji: 04.03.2010

Wczoraj weszła w życie zmiana przepisów dotyczących użytkowania broni służbowej, która zlikwidowała istniejące obecnie ograniczenie w posiadaniu przez policjanta broni palnej podczas urlopu oraz zwolnienia lekarskiego. Wprowadzenie tych zmian to reakcja na ostatnie, bulwersujące nas wszystkich, przypadki agresji i ataków na policjantów.

Przepisy w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów zostały zmienione zarządzeniem nr 248 Komendanta Głównego Policji z dnia 3 marca 2010 r. Cel nowej regulacji to zapewnienie policjantom większego poziomu bezpieczeństwa poza służbą, gdy spotykają się z przejawami agresji, przede wszystkim w postaci czynnej napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oczywiście posiadanie broni podczas urlopu czy zwolnienia lekarskiego będzie prawem policjanta, a nie jego obowiązkiem.

Do tej pory każdy policjant mógł nosić broń palną przy sobie także poza służbą, wyłączając czas urlopu i zwolnienia, kiedy to musiał zdać ją do swojej jednostki.