Wspólne ćwiczenia policjantów i służby ochrony Anwil-u

Data publikacji: 06.09.2017

Na terenie Zakładów Chemicznych „Anwil” we Włocławku doszło do wtargnięcia uzbrojonej grupy, która wzięła zakładników - taka dramatyczna wiadomość dotarła do dyżurnego włocławskich mundurowych. Na szczęście to tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń policjantów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie zakładu.

Wczoraj, 05.09.br., w godzinach przedpołudniowych, do dyżurnego włocławskich mundurowych zadzwonił pracownik ochrony Zakładów Chemicznych we Włocławku i poinformował, że na teren ich firmy wtargnęła uzbrojona grupa kilku osób, która zamknęła w sali konferencyjnej kilkunastu zakładników. Policyjny patrol potwierdził tę informację. Okazało się, że do budynku podczas konferencji wtargnęła czteroosobowa grupa przetrzymująca pracowników i żądająca pieniędzy oraz środka transportu. Natychmiast pracownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo na terenie zakładu nakazał ewakuację wszystkich osób, a policyjni negocjatorzy nawiązali kontakt z napastnikami. Prowadzone rozmowy pozwaliły na uwolnienie kilkunastu przetrzymywanych. Jednak nadal napastnicy pozostawili czterech zakładników. Dalsze rozmowy nie dały już żadnego rezultatu, dlatego dowodzący podjęli decyzję o użyciu grupy szybkiego reagowania. Do pomieszczeń weszli funkcjonariusze i po wyeliminowaniu zagrożenia ewakuowali przetrzymywane osoby w bezpieczne miejsce.

Tak w skrócie przedstawiał się scenariusz ćwiczeń, w których oprócz pracowników zakładu, wzięły udział służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie Zakładów Chemicznych Anwil. Celem tych działań było doskonalenie metod zabezpieczenia miejsca zdarzenia i współpraca z innymi służbami w sytuacji kryzysowej.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Film Wspólne ćwiczenia policjantów i służby ochrony Anwil-u

Pobierz plik Wspólne ćwiczenia policjantów i służby ochrony Anwil-u (format mp4 - rozmiar 12.66 MB)