Policjanci z katowickiego oddziału prewencji policji na podium!

Data publikacji: 05.09.2017

W czeskiej Ostrawie odbyły się zawody dla policjantów z oddziałów prewencji. Uczestniczyło w nich 7 zespołów z Czech (Praga, Brno, Ostrawa i Usti nad Łabą), Niemiec, Słowacji oraz Polski, którą reprezentowali policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Zawody, oprócz rywalizacji sportowej, były okazją do wymiany doświadczeń i doskonalenia policyjnych umiejętności. Stróże prawa z katowickiego oddziału prewencji policji zajęli w zmaganiach drugie miejsce.

W ubiegłym tygodniu, od środy do piątku, policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach przebywali w Ostrawie i jej okolicach, gdzie odbywały się zawody oddziałów prewencji policji komend wojewódzkich policji Republiki Czeskiej. W skład drużyny wchodziło ośmiu zawodników z kierownikiem drużyny na czele. Na miejscu nie zabrakło także Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach insp. Rafała Stanka oraz kierownika zespołu odpowiedzialnego w jednostce za szkolenia, którzy śledzili zmagania. Celem międzynarodowych zawodów było skonfrontowanie poziomu wyszkolenia i przygotowania policjantów do realizacji zadań mogących zaistnieć w służbie.

Była to już druga okazja do udziału katowickich policjantów w zawodach, które cieszą się wielkim prestiżem wśród czeskich mundurowych. Policjanci mieli możliwość uczestniczenia w wielu konkurencjach praktycznie pierwszy raz. Ponadto była to dla nich szansa do zdobycia nowych doświadczeń oraz wysnucia wniosków, które mogą być wykorzystane w procesie szkolenia.

Zawody w pierwszym dniu rozpoczęła konkurencja rozgrywana na wodzie. Obejmowała płynięcie wpław oraz pontonami po torze przeszkód, holowanie nieprzytomnej osoby, którą zastąpiły beczki, wpłynięcie precyzyjne do ruchomego miejsca cumowania, wywrócenie pontonu i ponowne jego odwrócenie, przepłynięcie pod łodzią, rzuty bojką ratowniczą do celu.

Drugi dzień wiązał się z pokonaniem zróżnicowanej trasy o długości ponad 30 km. Policjanci musieli wykazać się nie tylko wytrzymałością, ale i kondycją oraz siłą. Na trasie biegu znajdowały się przeszkody lub zadania, które należało wykonać jak najdokładniej i w możliwie najkrótszym czasie. Zadania obejmowały:

- przeciąganie wózka kopalnianego za pomocą liny na odcinku ok. 20 metrów (odpowiednik wyciągania unieruchomionego pojazdu),

- odnalezienie za pomocą mapy i kompasu ukrytych elementów układanki i połączenie je w całość,

- strzelanie z czeskiego granatnika kal. 40 mm do celów znajdujących się na sektorze stadionu,

- pokonanie toru przeszkód i wyznaczonej trasy w ośrodku szkoleniowym ratownictwa górniczego,

- udzielanie pierwszej pomocy w miejscu odnalezienia osób nieprzytomnych,

- wspinanie wysokościowe po drabince elastycznej i sztywnej,

- układanie na paletę 30 litrowych napełnionych beczek (odpowiednik budowy wałów powodziowych)

- wnoszenie po schodach manekina na szczyt wieży ratusza ostrawskiego,

- pokonanie odcinka trasy bez dotknięcia podłoża, wykorzystując do tego, jako materiał ochronny przed kontaktem z podłożem, opony samochodowe.

Rozpoczęty o godzinie 7.00 bieg z przeszkodami policjanci Oddziału Prewencji Policji w Katowicach zakończyli o godz. 12.31, zajmując w zawodach drugie miejsce. Lepsi od nich okazali się tylko gospodarze z SPJ w Ostrawie. O tym, jak zacięta była rywalizacja w poszczególnych konkurencjach świadczy fakt, że trzecią drużynę policjanci pokonali różnicą zaledwie 17 sekund.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Źródło: KWP Katowice