Mazowiecka Policja: Air Show 2017 było bardzo bezpiecznie

Data publikacji: 28.08.2017

Kilka tygodni przygotowań i dwa dni wytężonej służby mazowieccy policjanci mogą z satysfakcją podsumować krótko – było bardzo bezpiecznie. Okazało się, że działania prewencyjne i komunikaty na temat zasad bezpieczeństwa przyniosły efekty. Pomimo tego, że dwudniowe pokazy przyciągnęły około 170 tysięcy widzów, policjanci nie odebrali żadnego zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa na szkodę miłośników lotnictwa. Bardzo przydatny okazał się Policyjny Punkt Informacyjny. Pomoc znalazły tam zagubione w tłumie dzieci, właściciele zaginionych przedmiotów oraz uciekający przed niedzielną, gwałtowną burzą.

Air Show w Radomiu to jedna z większych imprez lotniczych w Europie. Odbywa się na radomskim lotnisku Sadków od 2000 roku, a od roku 2003 co dwa lata. Pokazy lotnicze, to duże wyzwanie organizacyjne dla mazowieckiej Policji. W trakcie minionego weekendu w Radomiu służbę związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas Air Show 2017 pełniło łącznie 1100 policjantów z Mazowsza i kilku innych województw. Współpracowaliśmy ściśle z Żandarmerią Wojskową, Strażą Graniczną, Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Pogotowiem Ratunkowym oraz BOR-em.

Pracę mazowieckich policjantów koordynowało specjalnie powołane centrum operacyjne przy Sztabie Policji KWP zs. w Radomiu. Już na rogatkach Radomia osoby wjeżdżające do miasta spotkały funkcjonariuszy prewencji oraz policjantów drogówki, kierujących ruchem odpowiednio do natężenia. Drogi krajowe, prowadzące do Radomia oraz okolice lotniska patrolował śmigłowiec z Komendy Głównej Policji. Z powietrza funkcjonariusze na bieżąco przekazywali dane do centrum koordynującego służby, także poprzez obraz z kamery „na żywo”. Zapewnienie płynnego ruchu było jednym z głównych zadań policjantów. Oceniamy, że w stosunku do liczby gości odwiedzających pokazy, ruch odbywał się maksymalnie płynnie, a korki na ulicach były na bieżąco rozładowywane przez policjantów i służby miejskie. Współpracowaliśmy także z Krajową Agencją Skarbową. Z pomocą specjalistycznych urządzeń dokonywano detekcji pojazdów wjeżdżających na teren lotniska oraz sprawdzano wybrane bagaże. Łącznie skontrolowano 104 auta ciężarowe i około 2 tysięcy bagaży.

W zabezpieczeniu tak dużej imprezy aktualnie nie mogło zabraknąć funkcjonariuszy odpowiedzialnych za zabezpieczenie kontrterrorystyczne. Realizacją tego zadania zajęli się policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego KWP zs. w Radomiu, wspierani przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Przez dwa dni do służby włączyły się także Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji z Lublina, Kielc, Rzeszowa, Krakowa, Warszawy, Białegostoku, Łodzi i Olsztyna. Funkcjonariusze dokonywali odpowiedniego, wcześniejszego rozpoznania i czuwali nad bezpieczeństwem przez całą imprezę.

Policjantów operacyjnych nie było widać, byli dyskretnie wmieszani w tłum widzów. Przez dwa dni pokazów policjanci nie odebrali zgłoszenia o żadnym zagrożeniu o podłożu kryminalnym, które dotyczyłoby przebiegu Air Show.

Na samym lotnisku znajdował się Policyjny Punkt Informacyjny i Mobilny Posterunek. To właśnie ten punkt okazał się bardzo potrzebny. W sobotę i niedzielę pomoc policjantów znalazło tam 27 dzieci, które się zagubiły oraz kilkunastu właścicieli zaginionych dokumentów, kluczy i innych przedmiotów. Policyjny Punkt Informacyjny stał się także schronieniem dla wielu osób, gdy nagle w niedzielę nad lotniskiem przeszła gwałtowna burza.

(KWP w Radomiu / mw)

Film Mazowiecka Policja: Air Show 2017 było bardzo bezpiecznie

Pobierz plik Mazowiecka Policja: Air Show 2017 było bardzo bezpiecznie (format mp4 - rozmiar 10.28 MB)