Rozbita zorganizowana grupa przestępcza wyłudzająca VAT

Data publikacji: 24.08.2017

Policjanci z rzeszowskiego CBŚP, we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie podatku VAT, w związku z międzynarodowym obrotem folią i blachą. Do sprawy zatrzymano 10 osób, z czego 3 osoby są podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, kolejnym 4 zarzuca się udział w tej grupie. Śledczy ustalili, że w wyniku przestępczej działalności, Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości około 7 mln zł.

Funkcjonariusze z zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z prokuratorami z  Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prowadzili śledztwo, którego wynikiem jest rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej. Aby wyjaśnić wszystkie aspekty sprawy, policjanci współpracowali także z organami skarbowymi. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder polegał na wyłudzaniu nienależnych zwrotów podatku VAT z tytułu eksportu towaru na Ukrainę oraz uzyskiwaniem nienależnych zwrotów należności publicznoprawnych, z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta. Nielegalny mechanizm opierał się na „karuzelowym” obrocie folią oraz blachą pomiędzy szeregiem tych samych firm, tworzących łańcuchy pozorowanego przepływu towarów i transferowania środków pieniężnych. Wartość obrotu to około 35 milionów złotych.

Śledczy do tej pory zatrzymali 10 osób, w tym 3 osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo  osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą oraz członkowie tej grupy usłyszeli zarzuty „prania pieniędzy”, pochodzących z korzyści związanych z przestępczym procederem, w łącznej kwocie 6 mln zł. Wobec trzech osób, podejrzanych o kierowanie grupą, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wstępnie oszacowano, że w wyniku przestępczej działalności Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości około 7 mln zł. W toku prowadzonego postępowania, na poczet przyszłych kar, śledczy zabezpieczyli nieruchomości warte ponad 4 miliony złotych.

Film Rozbita zorganizowana grupa przestępcza wyłudzająca VAT

Pobierz plik Rozbita zorganizowana grupa przestępcza wyłudzająca VAT (format mp4 - rozmiar 3.96 MB)