Częstochowski spot profilaktyczny o bezpieczeństwie seniorów

Data publikacji: 10.08.2017

Z myślą o bezpieczeństwie seniorów w Częstochowie powstał spot profilaktyczny, mający pomóc ustrzec tę grupę mieszkańców przed oszustwami metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej "TBS" w Częstochowie we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie. Emisji spotu towarzyszyła konferencja prasowa, na której obecny był Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Wczoraj w Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca emisję spotu profilaktycznego poświęconego bezpieczeństwu seniorów. Prelegentami byli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie Paweł Konieczny, p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik oraz dzielnicowy z komisariatu I w Częstochowie mł. asp. Daniel Zych. Wszyscy w swoich przemówieniach podkreślali, jak ważne jest dołożenie wszelkich starań w zapobieganiu oszustwom „na wnuczka” czy „na policjanta”. Ma temu służyć jak najszersze rozpropagowanie przygotowanego spotu. Z pewnością pomocne okażą się także ulotki oraz plakaty o bezpieczeństwie seniorów przygotowane przez dzielnicowego mł. asp. Daniela Zycha.

Sprawcy wyłudzają bowiem pieniądze, które często stanowią oszczędności życia osób starszych. Oszuści wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny. Coraz częściej podszywają się także pod osoby zaufania publicznego - policjantów, prokuratorów czy księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym wypadku i zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując jednocześnie pomoc w „załatwieniu sprawy”. Zdarzają się też przypadki, że oszuści podszywając się pod funkcjonariuszy np. Centralnego Biura Śledczego Policji informują, że do serwera banku, w którym senior ma zdeponowane oszczędności włamali się hakerzy, w związku z czym proszą o wypłacenie wszystkich oszczędności.

Poniżej przedstawiamy spot, w którym w roli głównej wystąpili seniorzy z Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie, a towarzyszyła im Anna Wojtasik – rzecznik prasowy ZGM TBS w Częstochowie i mł. asp. Marta Ladowska – rzecznik prasowy KMP w Częstochowie.

Projekt zrealizowany został przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie w ramach programu „Mieszkam bezpiecznie” we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie.

Szczególne podziękowanie kierujemy dla Prezydenta Miasta Częstochowy za wsparcie finansowe przy dystrybucji plakatów i ulotek oraz radia Jura i RMF Maxxx za udostępnienie studia nagrań.

Źródło: KMP Częstochowa