Operacja Woodstock 2017- policyjny raport ze zdarzeń

Data publikacji: 04.08.2017

Trwają bardzo intensywne działania Policji w związku z zabezpieczeniem XXIII edycji Przystanku Woodstock. Lubuscy policjanci licznie wspierani przez funkcjonariuszy z wielu części Polski dbają o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom przygranicznego Kostrzyna oraz uczestnikom imprezy. Niżej przedstawiamy zdarzenia, które odnotowaliśmy od początku Operacji Policyjnej.

Od momentu rozpoczęcia Operacji Woodstock 2017 Policja odnotowano 82 przestępstwa, w tym 49 przestępstw narkotykowych. To głównie posiadanie środków odurzających. Ponadto zanotowano 13 kradzieży, w tym dokumentów, telefonów i innego mienia głównie z namiotów uczestników festiwalu. Przyjęto  jedno zawiadomienie związane ze zgwałceniem, 1 ciężkie uszkodzenie ciała, 1 nieumyślne uszkodzenie ciała, 1 zgłoszenie o fałszywym podłożeniu ładunku wybuchowego, 1 naruszenie przestrzeni powietrznej , 4 nietrzeźwych kierujących. Odnotowano 172 wykroczenia w tym najwięcej- 40 dotyczy spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, 25 z kategorii ruchu drogowego, 20 dotyczy zaśmiecania, 12 używanie słów obelżywych, 5 kradzieży sklepowych. W związku z zaistniałymi zdarzeniami łącznie zatrzymano 60 osób. Szacujemy że liczba uczestników wynosi około 120.000. Do Kostrzyna nad Odrą przyjechało w tym czasie 218 pociągów rejsowych, specjalnych i międzynarodowych, którymi przybyło 54 052 uczestników. Szacujemy, że jest blisko 12 000 zajętych miejsc parkingowych.

 

  • W środę 2 sierpnia nieznany mężczyzna powiadomił służby organizatora festiwalu o tym, że na terenie imprezy dojdzie do eksplozji. Ta informacja została przekazana Policji. Funkcjonariusze w ramach podjętych czynności bardzo szybko zidentyfikowali i zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za fałszywy alarm. 26-latek usłyszał już zarzut z art. 224a kk.
  • Policja została powiadomiona przez szpital wojewódzki w Gorzowie Wlkp. o tym, że w placówce tej przebywa mężczyzna w wieku około 30 lat z bardzo poważnym urazem głowy, którego stan określono jako krytyczny. Pacjent przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej i jest nieprzytomny. W wyniku podjętych czynności ustalono, że w Kostrzynie n/O przy ulicy Gorzowskiej w rejonie jednego z marketów pokrzywdzony został uderzony, w wyniku czego przewrócił się na betonowe podłoże. W ramach podjętych działań 3 sierpnia 2017 roku do sprawy zatrzymano mężczyznę w wieku 33 lat. Postępowanie prowadzone jest o czyn z art. 156 par 1 KK tj. to jest spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała.
  • W czwartek 3 sierpnia o godzinie  21.00 Posterunek Polowy odebrał zgłoszenie od mężczyzny,  który poinformował, że w tego samego dnia około godziny 11.20 dwóch mężczyzn na polu namiotowym, wyłamało uschnięte drzewo o wysokości około 4 metrów. Upadające drzewo spadło na namiot w którym przebywała 19 letnia mieszkanka Trójmiasta. W wyniku uderzenia kobieta doznała obrażeń kręgosłupa. Po zdarzeniu została przewieziona do szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. gdzie przebywa do chwili obecnej. Dwóch sprawców w wieku 27 lat zostało zatrzymanych za nieumyślne spowodowanie obrażeń.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.