Uroczysta Polowa Msza święta i Apel Pamięci

Data publikacji: 31.07.2017

Na Pl. Krasińskich w Warszawie przy Pomniku Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta Polowa Msza święta z okazji obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wzięli w niej udział m. in. prezydent Andrzej Duda i członkowie rządu, w tym wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, także Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk. Na uroczystościach nie zabrakło uczestników Powstania Warszawskiego, żołnierzy Armii Krajowej, kombatantów, przedstawicieli wojska, harcerzy, mieszkańców stolicy.

Prezydent przemawiając w poniedziałek wieczorem do zgromadzonych pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, oddał hołd "rycerzom biało - czerwonej", uczestnikom sierpniowego zrywu w 1944 r.

W uroczystości na pl. Krasińskich, która jest częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wzięli udział m.in. weterani II wojny światowej, w tym powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych oraz mieszkańcy Warszawy.

Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci, w którym wymienieni zostali nie tylko ci, którzy polegli, ale także np. dowódcy powstania warszawskiego, którzy zmarli śmiercią naturalną, a także grupa kilku osób, które są zasłużone w kultywowaniu pamięci o powstaniu warszawskim.

Po Apelu nastąpiło złożenie wieńców pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, w imieniu polskiej Policji wieniec złożył Komendant Główny Policji.

W tym roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy od kilku dni odbywają się uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Policjanci, jak co roku, włączyli się w obchody upamiętniające Powstanie i wspólnie z warszawiakami czczą pamięć Powstańców.

1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Połączone siły państwa podziemnego podjęły decyzję o wspólnym wyzwoleniu spod hitlerowskiej okupacji.

(KGP/ PAP/ ar)