Wykładowca uratował niedoszłego samobójcę

Data publikacji: 28.07.2017

1 czerwca 2017 r. st. asp. Paweł Dobaj – wykładowca Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego wraz ze słuchaczami kursu specjalistycznego z zakresu ruchu drogowego realizował zajęcia dydaktyczne z ręcznego kierowania ruchem na terenie jednego ze skrzyżowań w Katowicach. W pewnym momencie został poinformowany przez osobę postronną, że niedaleko miejsca realizacji zajęć, przy chodniku, leży zakrwawiony mężczyzna.

Wraz z dwoma słuchaczami natychmiast pobiegł we wskazane miejsce, gdzie zauważył ok. 60-letniego mężczyznę z wyraźnymi oznakami wstrząsu, leżącego w kałuży krwi, po tym jak podciął sobie żyły.

Z uwagi na bardzo ciężki stan i obfite krwawienie st. asp. Paweł Dobaj polecił słuchaczom powiadomić pogotowie ratunkowe, a sam niezwłocznie przystąpił do udzielania pierwszej pomocy poprzez bezpośredni ucisk miejsca krwawiącego na ręce.

Tylko natychmiastowe udzielenie pomocy i zdecydowane, błyskawiczne działanie pozwoliły na uratowanie życia poszkodowanemu. Za niesienie pomocy st. asp. Paweł Dobaj otrzymał nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: Szkoła Policji w Katowicach