Białostoccy policjanci zatrzymali kolejnych oszustów działających metodą „na policjanta”

Data publikacji: 28.07.2017

Białostoccy policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby podejrzane o oszustwa metodą „na policjanta”. 22-letnia i 27-letni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego podając się za funkcjonariusza Policji wyłudzili od seniorów ponad 200 tysięcy złotych. Prokuratora zastosowała wobec nich dozór policyjny. Może im grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, w minioną środę, zatrzymali dwoje mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. 22-latka i 27-latek podejrzani są o dokonanie oszustw metodą „na policjanta”. Z ustaleń mundurowych wynika, że osoby te dzwoniły do seniorów podając się za policjantów. Informowali swoich rozmówców, że ich konta bankowe są zagrożone przez hakerów i mogą oni stracić oszczędności. „Policjanci” zapewniali ich również, że w momencie przelania przez nich środków finansowych na nowo założone konta bankowe, seniorzy zapobiegną utracie swoich pieniędzy. Następnie, przestępcy nakłaniali swoich rozmówców do przekazania im danych, które są niezbędne do przeprowadzania wszelkich operacji bankowych. Działając metodą „na policjanta” oszuści wyłudzili od mieszkańców naszego miasta ponad 200 tysięcy złotych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty oszustwa, za które grozi im kara do 8 lat więzienia. Decyzją prokuratora wobec 22-latki i 27-latka zastosowany został dozór policyjny. Sprawa jest rozwojowa i białostoccy policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

To kolejni oszuści zatrzymani w ostatnim czasie przez białostockich policjantów. Na przełomie czerwca i lipca mundurowi zatrzymali czterech mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, którzy stosując taką samą metodę wyłudzili od pokrzywdzonych blisko ćwierć miliona złotych (czytaj więcej tutaj).

Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie przekazujmy pod żadnym pozorem pieniędzy osobom obcym, a także danych do kont bankowych. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 997.

Źródło: KWP BIałystok