Małopolskie eliminacje do XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data publikacji: 28.07.2017

26 - 27 lipca br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się eliminacje do XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji z udziałem psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Do rywalizacji przystąpiło 19 przewodników z psami. Na zakończenie eliminacji profesjonalizmu przewodnikom pogratulował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Robert Nowakowski, który podsumował zawody i wręczył nagrody zwycięzcom.

W dwudniowych zmaganiach rywalizowali policyjni przewodnicy z psami służbowymi do działań prewencyjnych oraz drużyny reprezentujące Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. W pierwszym dniu eliminacji sprawdzano, który z czworonogów najlepiej poradzi sobie z zadaniami w ramach ogólnego posłuszeństwa - tj. marsz/bieg przy nodze, zatrzymanie psa w biegu, reagowanie na komendy. Następnie rozpoczęła się jedna z bardziej widowiskowych konkurencji czyli pokonywanie przez psy przeszkód-ściany, kładki, wieży i tunelu. Drugi dzień eliminacji upłynął pod znakiem wykrywania zapachu materiałów wybuchowych i narkotyków. Weryfikowano, który z czworonogów szybciej oznaczy zapach materiału wybuchowego lub narkotyku w środkach komunikacji masowej, samochodzie, pomieszczeniu czy też w bagażu.

W kategorii psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zwyciężył:

st. asp. Juliusz Ozdoba z Wydz. Konwojowego KWP w Krakowie z psem „Klif”.

Drugie miejsce zajął asp. szt. Tomasz Kapcia z KMP w Krakowie z psem „Gena”.

Na trzeciej lokacie uplasował się st. sierż. Krzysztof Kilian z Wydz. Konwojowego KWP w Krakowie z psem „Kaba”.

W kategorii psów do wyszukiwania zapachów narkotyków pierwsze miejsce przypadło w udziale mł. asp. Krystianowi Stoszko z KMP w Krakowie z psem „Jagna”.

Drugie miejsce zajął asp. szt. Wacław Gawron z KMP w Tarnowie z psem „Kobza”.

Trzecie lokata należała do st. asp. Sławomira Sroki z KPP w Limanowej z psem „Jogo”.

Zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną ufundowaną przez Wojewódzki i Terenowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów województwa małopolskiego.

Najlepsze dwie drużyny – jedna złożona z przewodnika z psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz druga w składzie - przewodnik z psem do wyszukiwania zapachu narkotyków będą reprezentować małopolski garnizon Policji w Finale Kynologicznych Mistrzostw Polski, które odbędą się od 5 do 8 września br. w Sułkowicach.

Praca psów do wyszukiwania zapachów narkotyków i do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych jest trudna i dość skomplikowana z uwagi na warunki, w jakich zwierzętom przychodzi pracować. W związku z tym od kandydatów na przewodników do tej specjalności wymaga się jak najlepszych cech charakteru. Aby użycie psa w służbie było efektywne, nie mniej ważny od całego cyklu tresury jest wybór odpowiedniego psa i określonej rasy.

Do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych używa się głównie psów:

• ras pasterskich (owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, mieszańce ww. ras)

• ras myśliwskich (labrador retriever, golden retriever, terier walijski, foksterier, jack russel terrier, springer spaniel)

Biorąc pod uwagę ogólne i specjalistyczne predyspozycje psa do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych, za odpowiednie do tresury należy uznać psy: zrównoważone, pewne siebie i odważne, o przyjacielskim usposobieniu w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Ważne aby czworonogi lubiły współpracować z człowiekiem, wykazywały się wytrwałością w aportowaniu różnych przedmiotów (twardych, miękkich) w zmiennych warunkach, łatwo nawiązywały kontakt z obcymi osobami. Natomiast w trakcie wyszukiwania ukrytych przedmiotów poruszały się dynamicznie w równym rytmie, były wytrwałe w pracy – nie zaprzestawały szukania w trudnych sytuacjach, jak również nie porzucały odnalezionych przedmiotów. Od psów służbowych wymaga się ponadto aby samodzielnie rozwiązywały napotkane problemy – bez pomocy pokonywały przeszkody i z pasją docierały do miejsc ciężko dostępnych, były odporne na bodźce rozpraszające –koncentrowały się na zadanej czynności.

Małopolski garnizon Policji posiada – 77 psów w tym:

- do wyszukiwania materiałów wybuchowych - 14

- do wyszukiwania narkotyków - 12

- patrolowo – interwencyjne - 50

- do wyszukiwania zwłok ludzkich - 1

W 2016 roku funkcjonariusze z psami do działań prewencyjnych brali udział w służbie patrolowej z psami 6493 dni w tym  zabezpieczeniach imprez masowych. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje wkład przewodników pracujących z psami specjalistycznymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych  i wyszukiwania zapachów narkotyków. Realizując zadania w minionym roku przeprowadzili 1454 sprawdzeń i przeszukań współpracując z takimi służbami jak BOR, ABW, CBŚ, Strażą Graniczną czy też Urzędem Celnym, w zwalczaniu przestępstw i terroryzmu. Nie można zapomnieć o codziennej pracy przewodników, na którą składają się służby patrolowe z wykorzystaniem psów patrolowo-tropiących co niezwykle podnosi skuteczność podejmowanych czynności podczas przeprowadzanych interwencji. Przewodnicy realizują również programy profilaktyczne, których celem jest przekazanie wiedzy o sposobie zachowania się w obecności zwierząt, w tym agresywnych.

Źródło: KWP Kraków

Galeria zdjęć ►