Podkarpackie Obchody Święta Policji

Data publikacji: 27.07.2017

Wojewódzkie Obchody Święta Policji w tym roku odbyły się na Placu Wolności w Nisku. Uroczystość była wyjątkowa, bowiem połączona z nadaniem sztandaru miejscowej Komendzie Powiatowej Policji. Święto było też okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie.

Tegoroczne obchody Wojewódzkiego Święta Policji zainaugurowała msza św. w intencji policjantów, którą w Sanktuarium pw. św. Józefa odprawił Biskup Sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz.

W trakcie nabożeństwa 10 funkcjonariuszy odebrało medale "Gloria Intrepidis et Animi Promptis" ("Chwała Ofiarnym i Nieustraszonym"), przyznane przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji gen. bryg. dr Józefa Guzdka

Główna część obchodów odbyła się w na niżańskim Rynku. Patronat nad Wojewódzkimi Obchodami Święta Policji objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. W uroczystym apelu uczestniczyli I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, w imieniu Wojewody Podkarpackiego - Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, posłowie i senatorowie z Podkarpacia, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz instytucji, uczelni i stowarzyszeń działających na rzecz bezpieczeństwa. Gośćmi uroczystości były także zagraniczne delegacje policji z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Austrii.

Nadinsp. Andrzej Szymczyk, w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył Komendantowi Powiatowemu Policji w Nisku - mł. insp. Januszowi Śniosowi sztandar ufundowany przez darczyńców. Zbiórkę na ten cel prowadził Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru pod przewodnictwem starosty niżańskiego Roberta Bednarza. To wyjątkowy dowód uznania mieszkańców powiatu niżańskiego dla trudu policyjnej służby. Zgodnie z policyjnym ceremoniałem, przekazanie poprzedziło symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru. 

Święto Policji to okazja do uhonorowania tych, którzy na co dzień podejmują działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Do nich zwrócił się Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie słowami: "Dziękuję za rzetelne, profesjonalne i pełne poświęcenia wykonywanie obowiązków służbowych, albowiem „Człowiek rodzi się – nie sobie lecz dla dobra swojej Ojczyzny (..)”. Te słowa wielkiego polskiego pisarza Andrzeja Frycza Modrzewskiego doskonale oddają istotę naszej policyjnej służby."

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali, odznak i awansów. Medalami "Za Długoletnią Służbę" odznaczonych zostało 37 policjantów i pracowników Policji (6 złotym i 31 srebrnym). To odznaczenie jest nagrodą za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

W uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał 31 odznak "Zasłużony Policjant" (3 srebrne i 28 brązowych).

Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał 28 medali "Za Zasługi dla Policji" - 1 złoty, 6 srebrnych i 21 brązowych. Złoty medal odebrał Józef Biernacki - przewodniczący Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Z okazji Święta Policji, awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało w całym województwie podkarpackim 1306 policjantów - 31 w korpusie oficerów starszych, 60 w korpusie oficerów młodszych, 621 w korpusie aspirantów, 483 w korpusie podoficerów i 111 w korpusie szeregowych.

Na stopień inspektora Policji, Komendant Główny Policji mianował młodszych inspektorów:

  • Bogusława Kanię - Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie,
  • Wojciecha Kiełtykę - Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu,
  • Jacka Maślankę - Dowódcę Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie.

Dziesięciu osobom przyznano medale XXV-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Osiem osób zostało nagrodzonych medalami i odznaczeniami za zasługi dla Podkarpackiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie wyróżnił też laureatów plebiscytu na najpopularniejszego dzielnicowego z Podkarpacia. Najwięcej głosów w konkursie zdobył asp. Stanisław Winiarski z Komisariatu Policji w Dynowie. Na drugim miejscu uplasował się st. asp. Adrian Klich z Komisariatu Policji w Kańczudze, a na trzecim mł.asp. Tomasz Wach z Komendy Powiatowej Policji w Nisku. Pamiątkowe statuetki i nagrody przekazał zwycięzcom Stanisław Sowa - redaktor naczelny "Gazety Codziennej Nowiny", reprezentujący organizatora konkursu.

Gratulacje z rąk Komendanta odebrali też mł.asp. Renata Jaremko z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, laureatka ogólnopolskiego konkursu "Policjant, który mi pomógł", oraz kom. Piotr Woszczak z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, który zwyciężył w jednej z kategorii ogólnopolskiego konkursu "Policjant służby kryminalnej roku 2017".
 
Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk skierował do funkcjonariuszy słowa uznania i podziękowania za trud i zaangażowanie w codzienną służbę. Życzenia przekazali policjantom również przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Wojewódzkie Obchody Święta Policji zakończyła uroczysta defilada kompanii honorowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Państwowej Straży Pożarnej, z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

Dodatkowo dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji, m.in. pokaz policyjnego sprzętu i wyposażenia, w tym robota pirotechnicznego i konne patrole. Każdy mógł porozmawiać z funkcjonariuszami na temat ich codziennej pracy i bezpieczeństwie.

Więcej zdjęć w galerii.