Symulacja wypadku drogowego z udziałem rowerzysty

Data publikacji: 13.07.2017

Wakacje, urlop i słoneczna pogoda, to wspaniałe warunki do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Poruszając się drogami dużych miast pamiętaj jednak o bezpieczeństwie własnym oraz innych uczestników ruchu drogowego! Komenda Miejska Policji w Katowicach, przy współpracy z Zakładem Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach oraz wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zorganizowała symulację wypadku drogowego z udziałem rowerzysty. Celem akcji było uświadomienie rowerzystom i kierowcom, do czego może prowadzić nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W ciągu ostatnich pięciu lat na śląskich drogach zginęło 130 rowerzystów. Rok 2017 przyniósł 37 zdarzeń drogowych z ich udziałem w samych Katowicach. Tak znaczna liczba obrazuje, jak istotne jest przypominanie uczestnikom ruchu drogowego o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Wczoraj na Dolinie Trzech Stawów, katowiccy policjanci, przy udziale załogi karetki pogotowia ratunkowego w składzie: Aleksandra Chrostek-Furgoł, Karol Bobrzyk, Janusz Pieda, zorganizowali symulację wypadku drogowego z udziałem rowerzysty. Wszyscy obecni mogli przekonać się, jak tragiczne w konsekwencjach może być bliskie spotkanie kierującego samochodem z rowerzystą. Wypadek, ucieczka sprawcy, profesjonalna akcja ratowników medycznych oraz policjantów katowickiej „drogówki”, to wszystko mogli obserwować podczas symulacji zdarzenia.

Gościem honorowym obecnym na miejscu zdarzenia był Lech Piasecki - polski kolarz szosowy i torowy, mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców. Kolarz opowiadał o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy jednośladem. Przypomniał o konieczności używania kasku ochronnego, elementów odblaskowych oraz oświetlenia, które nawet w ciągu dnia powinno być włączone. Nie obyło się również bez kilu rad dotyczących poprawnego upadania. Pamiętajmy, że głowa jest najważniejsze i ją powinniśmy chronić w pierwszej kolejności.

Na obecnych na miejscu rowerzystów czekały specjalne „bezpieczne” podarunki. Każdy rower został wyposażony przez policjantów w oświetlenie oraz odblaski. Kierujący jednośladami otrzymali również mały informator z zasadami bezpiecznej jazdy. Symulacja była jedną z nielicznych okazji do rozmowy oraz refleksji nad własnymi przyzwyczajeniami.

Głównym celem akcji było uświadomienie rowerzystom i kierowcom, do czego może prowadzić nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Uczestnicy symulacji zobaczyli, jak ważne jest używanie kasku ochronnego w trakcie jazdy rowerem.

Podczas tegorocznych wakacji przyświeca nam hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo… w wakacje”. Jest to inicjatywa MSWiA, ogólnopolskiej kampanii, objętej honorowym patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Wszystkim obecnym oraz osobom i instytucjom, które nas wsparły w przeprowadzeniu akcji serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

Źródło: KWP Katowice