Kręci mnie bezpieczeństwo” – Uroczysta gala programu "Dwie strony sieci" w Teatrze Wielkim

Data publikacji: 19.06.2017

Ponad 700 uczestników wzięło udział w gali finałowej programu profilaktycznego „Dwie strony sieci", która odbyła się na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, realizowanego w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Podczas uroczystości odbył się również przegląd teatralnych grup "PaT", podczas którego młodzież z terenu całej Wielkopolski prezentowała spektakle o tematyce profilaktycznej.

Głównym punktem uroczystości było rozstrzygniecie konkursu na spot i komiks, którego tematyka kojarzyła się z profilaktyką zjawiska cyberzagrożeń i bezpiecznymi zachowaniami w cyberprzestrzeni, jako jedne z tematów związanych z zapobieganiem uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy. Jednym z tematów był wpływ alkoholu na bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą. Gala odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

13 czerwca br. na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu odbyła się gala finałowa programu profilaktycznego „Dwie strony sieci” oraz przegląd teatralny grup młodzieży, działających w programie „Profilaktyka a Ty” z Konina, Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu czarnkowsko–trzcianeckiego.

W wydarzeniu wzięła udział młodzież z wielkopolskich szkół. Uroczystą galę prowadzili policjanci  z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu - podinsp. Grzegorz Sieradzki i kom. Michał Królikowski. Na początku spotkania głos zabrał Pan Czesław Kruczek Wicedyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, następnie Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu nadkom. Maciej Purol, a także Prezes Fundacji BZ WBK - Pani Marzena Atkielska.

W problematykę narkotyków, dopalaczy, a także zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez młodzież wprowadził uczestników konferencji dr Eryk Matuszkiewicz - lekarz toksykolog ze Szpitala   im. F. Raszei w Poznaniu. Ponadto młodzież miała okazje obejrzeć spektakle teatralne, przygotowane przez grupy „PaT” działające na terenie województwa wielkopolskiego, które dotyczyły tematyki zagrożeń, które czyhają na młodzież w życiu codziennym. Młodzież pokazała w nich jak wielką rolę  w życiu człowieka odgrywa rodzina i przyjaciele oraz jak ważne jest wsparcie najbliższych w sytuacjach kryzysowych.

Pomiędzy spektaklami teatralnymi policjanci ogłaszali zwycięzców konkursu na najlepszy spot  i komiks o tematyce, która kojarzyła się z profilaktyką zjawiska  cyberzagrożeń i bezpiecznymi zachowaniami w cyberprzestrzeni, a po ogłoszeniu laureatów I miejsca nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, którego dokonali: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu  - insp. Roman Kuster i Prezes Fundacji BZ WBK – Pani Marzena Atkielska.

Laureaci konkursu na spot „Dwie strony sieci”

I miejsce – Martyna Sufryd, Iga Paszkiewicz, Wiktoria Jańczak, Ostrów Wielkopolskiego

II miejsce – Urszula Kostrzewska, Wolsztyn

III miejsce Jakub Sobociński, Franciszek Kaczmarek, Żerków

Wyróżnienie: Paweł Matysiak Śrem


Kategoria komiks „Dwie strony sieci”

I miejsce Martyna Kalinowska, Kępno

II miejsce Agata Prządka, Ptaszków

III miejsce Weronika Bartniczak, Marcin Pluta, Maksymilian Sztajer, Jarocin

wyróżnienie; Jakub Zych, Wronki

Fundatorami nagród dla wszystkich laureatów i uczestników konkursu etapu wojewódzkiego byli: Fundacja BZ WBK i Wydział Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Ponadto kom. Piotr Biniaś z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu omówił założenia akcji informacyjno - edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo...nas wodą” przygotowaną przez Biuro Prewencji KGP w ramach Kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo. Akcja ta poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Inicjatywa została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im .Władysława Stasiaka na lata 2016-2017”.

Gala w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się w ramach programu organizowanego przez Wydział Prewencji KWP w Poznaniu projekt „Obserwatorium zagrożeń dla ludzi młodych”, wpisującego się w założenia programu „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Źródło: KW Poznań