Psychologia w pracy dzielnicowego, to podstawowe "ABC..."

Data publikacji: 12.06.2017

W katowickiej komendzie wojewódzkiej odbył się panel dyskusyjny dzielnicowych biorących udział w cyklu szkoleniowym ABC nowoczesnego dzielnicowego. Był on zakończeniem pierwszej edycji tego szkolenia. Scenariusz spotkania powstał na bazie zgłoszonych przez uczestników potrzeb i sugestii. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wykorzystaniem aplikacji LOTUS w codziennej służbie dzielnicowych, utrwalić zasady przekazywania informacji rodzinie o naglej śmierci ich bliskich, a także usystematyzować wiedzę na temat sposobów komunikowania się z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Dzielnicowi mieli również okazję wymienić się spostrzeżeniami na temat wdrażania nowej formuły pracy dzielnicowych z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. mgr Romanem Rabsztynem. Podczas spotkania mundurowi wskazali trudności, zagrożenia a także praktyczne rozwiązania przybliżające ich do realizacji zadań dzielnicowych zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Panel ten był trzecim, ostatnim, elementem programu szkolenia, dedykowanemu dzielnicowym naszego garnizonu w związku z wdrażaniem nowej koncepcji ich służby. Całość szkolenia, przygotowana była we współpracy z Sekcją Psychologów i Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Przewiduje ona tematy poświęcone nowej formule służby dzielnicowych, możliwościom i zagrożeniom w ich służbie, zarządzaniu sobą w czasie, określaniu celów oraz priorytetów, planowaniu i realizacji zadań, a także wiedzy z zakresu komunikacji interpersonalnej.

W czasie drugiego bloku dzielnicowi mieli okazje przygotować i przeprowadzić wystąpienia publiczne, wziąć udział w symulacjach przyjęcia petenta (interesanta).

Pierwsza edycja szkolenia ABC nowoczesnego dzielnicowego, pozwoliła również zebrać informacje zwrotne w postaci ankiet ewaluacyjnych i na tej podstawie zmodyfikować program zgodnie z sugestiami. Kolejne edycje zaplanowano na jesień 2017 r.

Źródło: KWP Katowice