O bezpiecznych wakacjach przypominały służby ratunkowe

Data publikacji: 12.06.2017

W sobotę 10 czerwca nad Jeziorem Zegrzyńskim odbył się piknik edukacyjny pod nazwą „Bezpieczne wakacje” pod patronatem Komendanta Stołecznego Policji. Akcja została zorganizowana przez służby ratunkowe, które uczestniczą w udzielaniu pomocy ofiarom skutków często bezmyślnych zachowań podczas wakacji. Dlatego to właśnie oni – WOPR, LPR, GOPR i Policja przypominali podczas zabaw i symulacji wypadków na drodze i wodzie, jakich zachowań unikać, aby bezpiecznie spędzić wakacyjny wolny czas.

Piknik został zorganizowany z inicjatywy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na terenie bazy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu nad Jeziorem Zegrzyńskim spotkały się służby ratownicze, by przekazać apel przed nadchodzącymi wakacjami. Imprezie przyglądał się Wiceminister Zdrowia Marek Tombarkiewicz, który na co dzień koordynuje m.in. działania Zarządzania Kryzysowego oraz Ratownictwa Medycznego.

Organizatorami pikniku byli:

- Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, 
- Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, 
- Komenda Stołeczna Policji, 
- Szkoła Główna Służby Pożarniczej, 
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie, 
- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, 
- Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Piknik rozpoczął się w upalne przedpołudnie symulacją zdarzenia drogowego. Brały udział w nim: Pogotowie Ratunkowe, załoga Straży Pożarnej z Powiatowej PSP w Legionowie oraz motocyklowy patrol Ruchu Drogowego z KPP w Legionowie. Podczas symulacji, potrącenia pieszego przez samochód osobowy, goście pikniku mogli zobaczyć, jak prawidłowo powinna przebiegać taka akcja ratunkowa.

Każda z instytucji biorących udział w pikniku zorganizowała stoisko, w którym odwiedzający mogli skorzystać z ich fachowej wiedzy. Dopytać szczegółów medycznych, prawnych, z bliska zobaczyć profesjonalny sprzęt służący do ratowania życia ludzkiego czy  poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Drugim pokazem symulacji ratowniczej było zdarzenie na wodzie łodzi żaglowej z załogantami. W akacji ratunkowej brali udział ratownicy legionowskiego WOPR na łodzi motorowej oraz skuterze z platformą ratowniczą. Nie obyło się bez nurkowania za osobą, która znalazła się pod powierzchnią łodzi, gdyż nie posiadała na sobie kamizelki ratunkowej. Poszkodowaną osobę, wyciągniętą z wody, odebrała wodna karetka pogotowia i przekazała ją lekarzowi z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego śmigłowiec wylądował na lądowisku w Bazie LWOPR. Goście na własne oczy mogli zobaczyć jak wiele instytucji i osób zaangażowanych jest w ratowanie jednego życia ludzkiego.

Takich wypadków, jak te prezentowane podczas pikniku jest bardzo dużo. Wielu z nich dałoby się uniknąć poprzez uruchomienie wyobraźni. Brawura i alkohol to najczęstsze przyczyny niebezpiecznych zdarzeń podczas wakacji o czym przypominali organizatorzy pikniku. Nie zabrakło edukacji także podczas wypoczynku w górach. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przedstawiło swój program edukacyjny, a goście mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej z profesjonalnym zabezpieczeniem.

Wiele do myślenia dali również strażacy, którzy omówili metody gaszenia pożarów podczas typowych zdarzeń domowych w kuchni. Pokaz skutków gaszenia płonącego oleju wodą na pewno zostanie w pamięci gości pikniku już na zawsze. Taką wiedzę warto zdobywać, a taką możliwość daje uczestniczenie właśnie w takich piknikach edukacyjnych. Poświęćmy więc swój czas aby prawidłowo przygotować się do nadchodzących wakacji. Korzystajmy z zaleceń specjalistycznych grup ratunkowych aby i oni mogli cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem.

Źródło: KSP