Dzielnicowi włączyli się w społeczną akcję „Pudełko Życia”

Data publikacji: 08.06.2017

„Pudełko Życia” pod takim hasłem prowadzona jest w mieście i gminie Mińsk Mazowiecki społeczna akcja dedykowana dla seniorów, osób starszych i samotnych. „Pudełko Życia” to przedsięwzięcie, które bez wątpienia przyspieszy działanie służb podejmujących interwencje, dzięki czemu możliwe będzie nie tylko błyskawiczne udzielenie właściwej pomocy, ale też uzyskanie jak najwięcej informacji, które pozwolą Policji dotarcie do osób najbliższych tych potrzebujących, którzy nagle zasłabną bądź w wyniku zdarzenia trafia do placówki medycznej. W akcję zaangażowali się mińscy dzielnicowi, którzy odebrali od stowarzyszenia „Radość Trzeciego Wieku” pierwszą partię pudełek. Teraz policjanci będą docierać do osób samotnych i starszych i wręczać im pudełka.

Społeczna rola dzielnicowych polega na bezpośrednim kontakcie z ludźmi i pomocy tym, którzy na nią oczekują. To główne założenie służby dzielnicowych, wynikające z ministerialnego programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Policjanci ze szczególną troską podchodzą do osób starszych, samotnych i nieporadnych, których na prośbę rodziny czy też sąsiadów niejednokrotnie odwiedzają, sprawdzając czy osoby te nie stały się celem przestępców czy z ich udziałem nie doszło do innych zdarzeń, takich jak nagłe zasłabnięcia, choroba bądź inne zdarzenia losowe.

„Pudełko Życia” to inicjatywa, która podjęli seniorzy skupieni w stowarzyszeniu „Radość Trzeciego Wieku”, na co dzień współpracujący z dzielnicowymi i zapraszający policjantów na wykłady o bezpieczeństwie dla słuchaczy „Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

Wspomniane przedsięwzięcie polega na przekazaniu seniorowi bądź osobie samotnej specjalnego pudełka, w którym powinna zostać umieszczona ankieta, mająca pomóc służbom, w tym również Policji, w skutecznym udzieleniu pomocy, szybkiej diagnozie lekarskiej czy też ustaleniu tożsamości tej osoby bądź osób, z którymi można skontaktować się w przypadku nagłego zdarzenia.

Przedsięwzięcie to znalazło wielu zwolenników wśród samorządowców, w tym również władz miasta Mińska Mazowieckiego i władz gminy, a także wolontariuszy, osób prywatnych i lokalnych firm.

W promocję „Pudełka Życia” zaangażowali się dzielnicowi, którzy rozumiejąc doskonale potrzebę niesienia pomocy, zadeklarowali się przekazywać pudełka i wyjaśniać im na czym polega idea tej akcji. Pomysł spotkał się też z aprobata kierownictwa komendy.

Pierwszą partie „Pudełek Życia” odebrał dzielnicowy sierżant Paweł Kordalewski, na co dzień aktywnie współpracujący ze stowarzyszeniem. Zaangażowanie policjantów z mińskiego rewiru bardzo ucieszyło seniorów, a w ich imieniu pudełka przekazała policjantom Jadwiga Maciejewska.

To wspaniałe przedsięwzięcie -  talk ocenili policjanci tę szczytną ideę. Ze swojej strony dzielnicowi zapewnili seniorów, że dotrą do tych wszystkich osób w swoich rejonach służbowych, którym takie pudełko może się w przyszłości przydać.

(film promujący akcję można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=tkkSVSjnqQo)

Źródło: KSP