Ogólnopolski Głos Profilaktyki – moda na życie bez uzależnień

Data publikacji: 05.06.2017

Moda na życie bez uzależnień – bez narkotyków, alkoholu i przemocy – takim przesłaniem zabrzmiał 1 czerwca br. Ogólnopolski Głos Profilaktyki w Śniadowie. Łomżyńscy policjanci odczytali odezwę społeczności PaT na zorganizowanym w tamtejszym gimnazjum festynie z okazji Dnia Dziecka.

W Śniadowie, podobnie jak w całym kraju, policjanci włączyli się do akcji profilaktycznej zainicjowanej przez Komendę Główną Policji pod nazwą „Ogólnopolski Głos Profilaktyki”. Ideą akcji jest promowanie mody na życie wolne od uzależnień. Symbolem wolności jest gest bicia serca wykonywany przez 60 sekund – jednocześnie przez wszystkich uczestników tej akcji w całym kraju. Ten gest to ZRYW WOLNYCH SERC. Zryw jednoczący wszystkich w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia, by dzieci, młodzież i dorośli byli razem w tak ważnej sprawie.

„…Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm – to „Zryw Wolnych Serc”. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą. Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.” - odczytano przesłanie  do wszystkich, którzy przyszli na spotkanie, aby manifestować wewnętrzną wolność od uzależnień. Tuż po, wybrzmiał dźwięk bicia serca…

Przesłanie jakie niesie ze sobą „Ogólnopolski Głos Profilaktyki” oraz coraz szersze społeczne dostrzeganie problemów uzależnień, przemocy i ludzkiej obojętności dają nadzieję na kolejne odsłony takich działań z jeszcze szerszym udziałem i zaangażowaniem młodzieży, instytucji samorządowych i oświatowych oraz wszystkich grup zawodowych i społecznych.

Happening, który odbył się w Publicznym Gimnazjum w Śniadowie, połączony został z festynem zorganizowanym w związku obchodami Dnia Dziecka. Mundurowi z Wydziału Prewencji przeprowadzili pogadankę z zakresu bezpieczeństwa i zaprezentowali sprzęt służbowy wykorzystywany w codziennej służbie. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo” informowali z kolei młodych słuchaczy o tym jak bezpiecznie jeździć rowerem oraz jak zadbać o to, aby jednoślad nie stał się łupem złodzieja. Mundurowi wzięli też udział w rozwiązaniu konkursu na najładniejszy plakat z hasłem dotyczącym profilaktyki uzależnień.

„Ogólnopolski Głos Profilaktyki” jest inicjatywą Komendy Głównej Policji. Współorganizatorami wczorajszego przedsięwzięcia byli: Komenda Miejska Policji w Łomży, Publiczne Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Śniadowie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Śniadowie.

Źródło: KWP Białystok