Dzień Otwarty w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP

Data publikacji: 02.06.2017

Blisko 1200 osób odwiedziło wczoraj Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji. Na dzieci i młodzież z placówek dydaktyczno-wychowawczych z całego kraju czekało wiele atrakcji i niespodzianek, przygotowanych w ramach Dnia Otwartego.

W przedsięwzięciu uczestniczyła młodzież szkół podstawowych, gimnazjów oraz średnich (m.in. klasy policyjne). Oczywiście nie zabrakło też przedszkolaków. Już od samego rana instruktorzy wraz ze słuchaczami czekali na gości przy bramie wjazdowej Zakładu. Widowiskowe pokazy sprawności użytkowej psów służbowych przygotowane przez kadrę ZKP, a także pokazy sprawności użytkowej koni służbowych prezentowane przez Sekcję Konną i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji, to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano na ten wyjątkowy dzień.

Program wydarzenia został tak skonstruowany, aby każdy z odwiedzających mógł zapoznać się ze wszystkimi stoiskami i materiałami informacyjnymi, obejrzeć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w tresurze, radiowóz ze specjalną przyczepką do przewozu psów, a także motocykle służbowe. Na młodszych, dodatkowo, czekały przygotowane specjalnie dla nich konkursy.

Można było wsiąść do pojazdu z wideorejestratorem, a także przymierzyć umundurowanie policjanta wykorzystywane w czasie działań zespołowych Policji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z zakresu taktyki i technik interwencji policyjnych oraz  prezentacja różnych rodzajów jednostek broni. Dzieci „samodzielnie” dokonywały zatrzymania niebezpiecznego przestępcy i używając chwytu transportowego doprowadzały go do radiowozu.

Państwowa Straż Pożarna z Grójca oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Chynowa umożliwiły podziwianie panoramy Sułkowic z wysokości drugiego piętra budynku oraz niezwykłą zabawę w pianie gaśniczej, z której jak się okazało chętnie korzystali nie tylko najmłodsi.

Jednostka Wojskowa Nr 3411-1 Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu oraz Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zaprezentowały najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany w szkoleniu żołnierzy i tresurze psów służbowych, elementy uzbrojenia oraz trenażer laserowy BTL do prowadzenia treningu strzeleckiego. Dzięki uprzejmości Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - Wydziału Nauk o Zwierzętach podczas całego wydarzenia towarzyszył nam przepiękny myszołów, dodatkowo Stowarzyszenie Miłośników Żubrów przygotowało stoisko promocyjne.

Wielu emocji dostarczyła część programu związana z ćwiczeniami obrończymi, podczas których zatrzymywano niebezpiecznych przestępców wykorzystując przy tym psy patrolowo-tropiące, a także obronę przewodnika z użyciem psa bez kagańca oraz w kagańcu. Podziwiano również psie umiejętności z zakresu posłuszeństwa ogólnego (indywidualne i grupowe) oraz związane z wyszukiwaniem zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych ukrytych w bagażu bądź pojeździe. Jesteśmy przekonani, że wszyscy, którzy wczoraj odwiedzili Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wyjechali z bardzo miłymi wspomnieniami. Może niektórzy podjęli ważną decyzję, aby zostać policjantem – przewodnikiem psa służbowego?

Zapraszamy ponownie za rok!

Źródło: CSP w Legionowie